bip

 

Rok szkolny 2017/2018

  

 

Wrzesień  

 

 • 5 września grupy Muchomorków i Krasnali zwiedzały przedszkole, poznając wszystkie pomieszczenia i sale do zajęć  i zabaw.
 •  7 września odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zostali oni zapoznani z organizacją pracy przedszkola oraz min;  z Podstawą Programową, koncepcją pracy przedszkola i rocznym planem pracy.
 • Ładna, wrześniowa pogoda pozwoliła dzieciom na częste spacery i zabawy w ogrodzie, chętnie korzystamy z ogrodowej altanki, a nasze najmłodsze przedszkolaki - Krasnale już w pierwszym tygodniu spacerowały z maskotką węża. 
 • 13 i 29 września w grupie Muchomorków rodzice czytali dzieciom bajki w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
 • 19 i 25 września wszystkie grupy odbyły pieszą wycieczkę w odblaskowych kamizelkach na pobliskie skrzyżowanie, gdzie obserwowały  ruch drogowy – samochodów i pieszych oraz zostały zapoznane z bezpiecznymi zasadami przechodzenia przez ulicę.
 • 20 września wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły swoje święto „Dzień Przedszkolaka”. W związku z tym dzień zaczęliśmy wesołym korowodem ulicami osiedla. Po powrocie wykonaliśmy grupowe prace plastyczne „Przedszkolak to ja”. Na koniec wszyscy świetnie się bawili na dmuchańcu.
 • 25 września grupy: Sowy i Wiewiórki odbyły pieszą wycieczkę do parku, gdzie zbierały jesienne dary przyrody.
 • 28 września grupy: Sowy i Wiewiórki odbyły pieszą wycieczkę  na Jasną Górę, gdzie zwiedziły błonie jasnogórskie, kaplicę, skarbiec oraz obejrzały planetarium i zegar słoneczny.

 

 

 

Październik  

 

 • 2  października Krasnale obchodziły Dzień Chłopaka, a wszyscy chłopcy otrzymali prezenty zorganizowane przez Radę Rodziców.
 • 2 i 11 października grupy Sowy, Wiewiórki i Muchomorki odbyły wycieczkę pieszą do Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie, gdzie poznały zaplecze biblioteki, księgozbiór, regulamin korzystania z biblioteki.
 • 5 października dzieci z grupy Muchomorków i Wiewiórek odbyły pieszą wycieczkę do sklepu owocowo-warzywnego, gdzie poznały pracę sprzedawcy oraz obejrzały owoce i warzywa.
 • 9 października odbył się w przedszkolu Dzień Aktywności „Jesienne pląsy”, podczas których zorganizowano wspólne zabawy, śpiewy i rozwiązywanie zagadek o tematyce jesiennej.
 • 18 października odbyła się wycieczka autokarowa do „Stefanówki” w Szarlejce, gdzie dzieci uczestniczyły w następujących warsztatach: „Florystyczne inspiracje” oraz „Kuc Walijski – mój przyjaciel” Był słodki poczęstunek i w dobrych humorach wróciliśmy do przedszkola.
 • 23 października Muchomorki odbyły pieszą wycieczkę do parku, gdzie zbierały jesienne dary przyrody.
 • 23 października odbyły się w przedszkolu konsultacje logopedyczne dla rodziców.
 • 24 października odwiedził nasze przedszkole Teatrzyk SKRZAT z Krakowa wystawiając bajkę pt.: „Strach ma wielkie oczy”.
 • 26 października dzieci z grupy Sów zostały uroczyście pasowane na STARSZAKA oraz przedstawiły program artystyczny, a po uroczyście  złożonej przysiędze zostały pasowane przez panią dyrektor.  Było bardzo miło.
 • 27 października w grupie Sów odbyły się profilaktyczne zajęcia w ramach programu edukacyjnego „Pierwsze emocje” prowadzone przez firmę „Progres” na zlecenie Urzędu Miasta Częstochowy.

 

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

 

„W zabawie wszyscy jesteśmy równi” – org. Przez Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i jego rodzinie. Nasza koleżanka Lena W. zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy!

 

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

 

Pogadanka na temat grzybów jadalnych i trujących oraz zachowania zasad bezpieczeństwa – poznanie zagrożeń płynących ze świata roślin;

 

W miesiącach wrześniu i październiku przedszkolaki nabywały umiejętności w zakresie samoobsługi  i bezpieczeństwa na drodze, omawiały tematykę związaną z aktualną porą roku- jesienią,  z najbliższą rodziną i miejscem zamieszkania oraz rozpoznawały owoce i warzywa,  a sześciolatki poznały już następujące literki: o, a, m, e.

 

NAKRĘTKOWA CZĘSTOCHOWA

 

Nasza placówka w roku szkolnym 2016/2017 ponownie uczestniczyła w akcji – „Nakrętkowa Częstochowa” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Podaj dalej”- pomagając tym samym chorym dzieciom. W pażdzierniku w Urzędzie Miasta Cz-wy odbyło się uroczyste wręczenie nagród placówkom szklonym  i przedszkolnym biorącym udział w tej akcji. Nasze przedszkole zdobyło I miejsce i dostaliśmy dwa mikrofony bezprzewodowe. Dalej będziemy zbierać nakrętki, grosiki do Góry Grosza oraz artykuły papiernicze dla dzieci ze świetlicy środowiskowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, bo przecież warto pomagać!

 

 

LISTOPAD

 

 • 3 listopada w grupie SÓW odbyły się zajęcia zorg. przez Urząd Miasta Częstochowy w ramach programu edukacyjnego „Pierwsze emocje” na temat: „Wprowadzenie do profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych”.
 • 8 listopada w grupie Krasnali odbyło się uroczyste PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Dzieci przedstawiły rodzicom swoje umiejętności wokalne i taneczne złożyły przysięgę, a pani dyrektor wielką kredką pasowała kolejno dzieci  na przedszkolaków.
 • 8 listopada grupę Sówek odwiedził POLICJANT – dziadek Oksanki, który przeprowadził pouczającą rozmowę z dziećmi na temat ich bezpieczeństwa w domu  i na ulicy, pokazał mundur policyjny oraz lizaka i latarkę policyjną. Było bardzo ciekawie.
 • 9 listopada w grupie Sówek odbył  się pokaz multimedialny filmu pt. „Spacer po Częstochowie”.
 • 9 listopada dzieci z grupy Wiewiórek wystawiły inscenizację dla rodziców pt.: „Jesienny świat”.
 • 10 listopada odbył się w naszym przedszkolu apel z okazji Święta Niepodległości, podczas którego odśpiewaliśmy hymn Polski, dzieci wysłuchały pieśni patriotycznych, oglądały symbole narodowe: godło i flagę Polski oraz obejrzały zdjęcia i wysłuchały ciekawostek na temat marszałka Józefa Piłsudskiego.
 • 16 listopada  odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zostały przedstawione i omówione wyniki obserwacji i diagnozy wstępnej.
 • 16 listopada  gościli w naszym przedszkolu muzycy z Filharmonii Częstochowskiej, którzy odegrali koncert „Na ludową nutę”, zaprezentowali tańce narodowe: mazurka, krakowiaka, oberka,  kujawiaka oraz instrumenty dęte: fagot i klarnet.
 • 20 listopada dzieci z grupy Sów i Wiewiórek były w  Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie na widowisku teatralnym pt.: „Śpiąca Królewna”, wystawianym przez podopiecznych Częstochowskiego Centrum dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.

 

 • 23 listopada grupa dzieci z Muchomorków odbyła wycieczkę pieszą  na pocztę, gdzie poznała pracę listonosza oraz ludzi tam pracujących.

 

 • 23 listopada odbyło się SPOTKANIE Z ABSOLWENTAMI PRZEDSZKOLA, podczas którego grupa Wiewiórek zaprezentowała program artystyczny pt. „Jesienny świat”. Były wspomnienia, wspólne zabawy i piosenki, a czas umilił słodki poczęstunek oraz prezentacja multimedialna z okresu przedszkolnego absolwentów.
 • 27 listopada  odbył się w przedszkolu Dzień Aktywności pt.: „Wróżby andrzejkowe”, podczas których dzieci poznawały polskie tradycje  i obrzędy.             

 

     

  GRUDZIEŃ   

 

 • 6 grudnia mama Sandry z Sówek czytała dzieciom bajkę „O dwunastu braciach” - w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.                                                                       

 

 • 8 grudnia do naszego przedszkola zawitali aktorzy Teatrzyku Skrzat z Krakowa  i wystawili dla dzieci bajkę pt: „Listy do Świętego Mikołaja”. Następnie przybył gość specjalny- Święty Mikołaj, który rozdawał dzieciom prezenty.
 • 11 grudnia w grupie Sów i Wiewiórek pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie czytali dzieciom bajki pt.: „Nie ma jak w przedszkolu” w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
 • 12 grudnia dzieci z grupy Sów i Wiewiórek były na wycieczce autokarowej w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza na widowisku pt.: „Pantoflisko” wystawianym przez pensjonariuszy.
 • 13 grudnia dzieci z grupy Sów wzięły udział w festynie sportowo-artystycznym dla przedszkolaków zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 9 w Częstochowie. Była wycieczka po szkole, trening ogólnorozwojowy, przedstawienie artystyczne oraz drobne upominki.
 • 20 grudnia odbyło się uroczyste SPOTKANIE WIGILIJNE dla wszystkich dzieci. Dzieci odśpiewały kolędy, dzieliły się opłatkiem między sobą i z paniami. Na koniec zasiadły do świątecznie przystrojonego stołu, spożywały wigilijne potrawy i śpiewały kolędy.

 

              

 

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

 

- pogadanka na temat dbania o higienę jamy ustnej, zapobiegania próchnicy zębów, eliminowania strachu przed wizytą u stomatologa, zakończona pokazem szczotkowania zębów (Krasnale);

 

- pogadanka na temat zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych (nigdy bez zgody i nadzoru osób dorosłych) oraz zapoznano dzieci z numerami alarmowymi (Krasnale);

 

- pogadanka na temat dbania o zwierzęta domowe oraz unikania zagrożeń płynących    ze świata zwierząt  (Krasnale);

 

- pogadanka na temat bezpiecznego obchodzenia się ze sztucznymi ogniami i fajerwerkami – tylko pod opieką osób dorosłych! (Sowy).

 

 

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

 

v „Kolory jesieni”- konkurs plastyczny;

 

v „Kartka bożonarodzeniowa”- konkurs plastyczny;

 

v „Moje miasto i ja”- konkurs fotograficzny.

 

 

 

Lubimy nowinki i ciekawostki prezentowane na warsztatach z fizyki.  Już odbył się następujący:

 

 • „Zabawy z elektromagnesem"

 

W miesiącach listopadzie i grudniu  przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pór roku jesieni i zimy;  tradycji i obrzędów nawiązujących do Świąt Bożego Narodzenia  i Nowego Roku.

 

 

W przedszkolu działa „KLUB AKTYWNEGO RODZICA”:

 

* W grudniu zostały zorganizowane warsztaty plastyczne prowadzone

 

przez mamę Oliwii z Sówek, podczas których dzieci wraz z rodzicami

 

wykonały prześliczne „Bożonarodzeniowe butelki ” techniką decoupage.                                                                                              

 

Prace można było podziwiać na wystawie w przedszkolnym holu. 

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017

 

Wrzesień

 • 12 września najmłodszedzieci Krasnale wstąpiły w szeregi dyżurnych. Odbyły rozmowę  na temat pracy dyżurnych, poznały obowiązki dyżurnego, a następnie przystąpiły do działań praktycznych. Brawo!
 • 14 września odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zostali oni zapoznani z organizacją pracy przedszkola oraz min;  z Podstawą Programową, koncepcją pracy przedszkola  i rocznym planem pracy.
 • Ładna, wrześniowa pogoda pozwoliła dzieciom na częste spacery   i zabawy w ogrodzie, chętnie korzystamy z ogrodowej altanki.
 • 19 września wszystkiegrupy odbyły pieszą wycieczkę w odblaskowych kamizelkach na pobliskie skrzyżowanie, gdzie obserwowały  ruch drogowy – samochodów i pieszych oraz zostały zapoznane z bezpiecznymi zasadami przechodzenia przez ulicę.
 • 20 września wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły swoje święto „Dzień Przedszkolaka”. W związku z tym dzień zaczęliśmy wesołym korowodem ulicami osiedla. Po powrocie wykonaliśmy grupowe prace plastyczne „Przedszkolak to ja”.  Na koniec wszyscy świetnie się bawili na dmuchańcu.

 

Październik

 • 17  października odbyły się w naszym przedszkolu jesienne zajęcia warsztatowe dzieci z rodzicami pod hasłem „Spotkanie  z KLANZĄ”. Były zabawy muzyczno-ruchowe, masażyki  i zajęcia plastyczne, podczas których wszyscy wykonali jesienne drzewa. 
 • 19-20 października odbyła się wycieczka autokarowa do Fabryki Uśmiechu, gdzie dzieci uczestniczyły w zabawach zręcznościowo-wspinaczkowych. Był słodki poczęstunek i w dobrych humorach wróciliśmy do przedszkola.
 • 26 października w grupie Wiewiórek odbyły się zajęcia edukacyjne z pracownikami PPP nr 3 w Częstochowie na temat: „Rozwijanie kompetencji matematycznych”.
 • 27 października dzieci z grup Sów i Wiewiórek zostały uroczyście pasowane na STARSZAKA oraz przedstawiły programy artystyczne, a po uroczyście  złożonej przysiędze zostały pasowane przez panią dyrektor.  

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

-     „Kapelusz pani Jesieni”;

-     „Pani Jesień liściem malowana”;

-     „Pluszowy Miś”;

-     „Jesienne drzewo”;

-     „Mały ilustrator”.

 

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

-  pogadanka na temat grzybów jadalnych i trujących oraz zachowania zasad bezpieczeństwa – poznanie zagrożeń płynących ze świata roślin;

-  pogadanka na temat unikania zagrożeń na skutek silnego wiatru;

-  pogadanka na temat zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych;

-  pogadanka na temat dbania o zwierzęta domowe, sposobu pielęgnacji i żywienia oraz poznanie zagrożeń płynących ze świata zwierząt;

W miesiącach wrześniu i październiku przedszkolaki nabywały umiejętności w zakresie samoobsługi  i bezpieczeństwa na drodze, omawiały tematykę związaną z aktualną porą roku- jesienią,  z najbliższą rodziną i miejscem zamieszkania oraz rozpoznawały owoce i warzywa, a sześciolatki poznały już następujące literki: o, a, m, e.

 

LISTOPAD 

 

 • 2 listopada dzieci z grupy wiewiórek były pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy, gdzie zapaliły symboliczny znicz.
 • 7 listopada dzieci z grupy krasnali obejrzały przedstawienie kukiełkowe pt.: „O piesku, który szukał domu” w wykonaniu pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie.
 • 9 listopada odbyło się SPOTKANIE Z ABSOLWENTAMI PRZEDSZKOLA, podczas którego grupa Muchomorków zaprezentowała program artystyczny. Były wspomnienia, wspólne zabawy i piosenki,  a czas umilił słodki poczęstunek oraz prezentacja multimedialna z okresu przedszkolnego absolwentów.
 • 16 listopada dzieci z grupy wiewiórek odbyły pieszą wycieczkę  do pobliskiej księgarni, gdzie zapoznały się z wyglądem i działami sklepu, oglądały pozycje książkowe oraz obserwowały pracę księgarza.
 • 17 listopada odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zostały przedstawione i omówione wyniki obserwacji i diagnozy wstępnej.
 • 21 listopada odwiedziły nasze przedszkole panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie i zaprezentowały dzieciom Japoński Teatrzyk Kanishibai pt.: „Szukając Marudka”.
 • 24 listopada przedszkolaki oglądały bajkę pt.: „Jak Marysia mała słonko złapać chciała” wystawianą przez Teatrzyk Skrzat z Krakowa.
 • 29 listopada obchodzono w przedszkolu DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA, podczas którego dzieci rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki o misiu, uczestniczyły w konkursach i zabawach tanecznych. Na koniec wykonały prace plastyczne „Mój misio”.
 • W grupie wiewiórek co środę  odbywają się zajęcia z zakresu rozwijania kompetencji matematycznych prowadzone przez specjalistę PPPP nr 3  w Częstochowie.                 

 

  GRUDZIEŃ  

 

 • Od 5 do 9 grudnia odbył się w naszym przedszkolu kiermasz świąteczny, na którym sprzedawane były ozdoby bożonarodzeniowe własnoręcznie wykonane przez pracowników przedszkola oraz niektórych rodziców. Cały dochód zostanie przeznaczony na zakup pomocy dydaktycznych dla dzieci.
 • 6 grudnia rodzice przygotowali dla dzieci niespodziankę - teatrzyk kukiełkowy i zaprezentowali bajki pt. „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek” i „Kopciuszek”.
 • 8 grudnia do naszego przedszkola zawitali aktorzy Teatrzyku Skrzat z Krakowa i wystawili dla dzieci bajkę pt: „Gdzie się podział Święty Mikołaj”. Następnie przybył gość specjalny- Święty Mikołaj, który rozdawał dzieciom prezenty
 • 14 grudnia  dzieci z grupy "Sowy" były z wizytą w SP 39 w Częstochowie, gdzie brały udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez tamtejszych uczniów pod kierunkiem nauczyciela oraz obejrzały przedstawienie w języku angielskim pt.: „Dlaczego Mikołaj płacze?”
 • 20 grudnia odbyło się uroczyste SPOTKANIE WIGILIJNE dla dzieci. Dzieci śpiewały kolędy i dzieliły się opłatkiem. Na koniec zasiadły do świątecznie przystrojonego i spożywały wigilijne potrawy.
 • W grudniu w grupie krasnali mama Mai i mama Oliwiera w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” - czytały dzieciom bajeczki.                

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

-     „Mój ulubiony miś”- wyróżnienie;

-     „Kartka świąteczna z odpadów”- III miejsce;

-     „Szopka bożonarodzeniowa”- wyróżnienie. 

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

-  pogadanka na temat dbania o higienę jamy ustnej, zapobiegania próchnicy zębów, eliminowania strachu przed wizytą  u stomatologa, zakończona pokazem szczotkowania zębów;

-  pogadanka na temat zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych (nigdy bez zgody i nadzoru osób dorosłych) oraz przypomniano dzieciom numery alarmowe.

 

W miesiącach listopadzie i grudniu  przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pór roku jesieni i zimy;  tradycji i obrzędów nawiązujących do Świąt Bożego Narodzenia  i Nowego Roku.

 

W przedszkolu działa „KLUB AKTYWNEGO RODZICA”:

- W listopadzie zostały zorganizowane warsztaty plastyczne prowadzone przez mamę Julii K. z Wiewiórek, podczas których dzieci wraz z rodzicami wykonały „ Ozdoby choinkowe” z kolorowej masy solnej.                              

Prace można było podziwiać na choince w przedszkolnym holu. 

 

Styczeń

 • 11-12 stycznia  dzieci z wszystkich grup wiekowych przygotowały z okazji święta Babci i Dziadka wiele niespodzianek: programy artystyczne, życzenia i własnoręcznie wykonane upominki.
 • 25 stycznia podczas ferii zimowych odbył się pokaz multimedialny bajki pt.: „Krudowie”.

 

Luty

 • 3 lutego dzieci z grupy Sów i Wiewiórek odbyły pieszą wycieczkę do Częstochowskich Zakładów Graficznych, gdzie miały okazję do zwiedzenia pomieszczeń drukarni oraz zapoznania się z pracą drukarza.
 • 9 lutego dzieci z grupy Wiewiórek były w Szkole Podst. nr 39, gdzie zorganizowano zabawy i zajęcia integracyjne z uczniami klasy drugiej.
 • 14 lutego w grupie Sów odbyły się zajęcia z zakresu profilaktyki logopedycznej.
 • 15 lutego odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy z udziałem zespołu muzycznego. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi – dziećmi z Domu Dziecka w Kłobucku tańczyliśmy  i pląsaliśmy, były zabawy w wężyka i pociąg po różnych krajach świata. Czas zabawy umilił nam słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci miały piękne i kolorowe stroje, które pani fotograf uwieczniła na zdjęciach indywidualnych. Na koniec przekazano na ręce wychowawców dzieci z Domu Dziecka słodycze, które zostały zebrane podczas trwającej w naszym przedszkolu akcji charytatywnej.
 • 17 lutego dzieci z grup Sów i Muchomorków słuchały bajek: „Calineczka” i „Syrenka Warszawska” czytanych przez mamę Sandry i Wiktorii w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
 • 20 lutego odbyły się w przedszkolu warsztaty edukacyjne dla dzieci „Jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej” prowadzone przez specjalistów z Akademii Zdrowego Uśmiechu oraz kontrola stanu uzębienia dzieci i fluoryzacja.
 • 20 lutego w grupie Muchomorków odbyły się zajęcia logopedyczne  „W kuchni wszystko gra” mające na celu ćwiczenie słuchu fonematycznego.
 • 22 lutego dzieci z grupy Sów i Wiewiórek były w Szkole Podstawowej nr 39, gdzie zorganizowano „Turniej gier i zabaw ruchowych” o puchar dyrektora szkoły. Dzieci zajęły III miejsce.
 • 23 lutego odwiedził nasze przedszkole teatrzyk Skrzat z Krakowa  i wystawił bajkę dla dzieci pt.: „Zaczarowane źródełko”.

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

 • „Wesoła zima”;
 • „Maska karnawałowa”;
 • „Bezpieczny przedszkolak”.

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

 • Pogadanka na temat bezpiecznych zachowań podczas zimy;
 • Pogadanka uświadamiająca dzieciom niebezpieczeństwo mogące wynikać z kontaktów z obcymi; poznanie możliwości radzenia sobie w sytuacji zagrożenia;
 • Pogadanka zapoznająca ze sposobami radzenia sobie w sytuacji, gdy się zgubimy;
 • Pogadanka utrwalająca wiadomości związane z właściwym zachowaniem w różnych sytuacjach zagrożenia, np.: pożar, wypadek; utrwalenie numerów alarmowych.

Lubimy nowinki i ciekawostki prezentowane na warsztatach z fizyki. Odbyły się już następujące:

 • „Właściwości magnesu”;
 • „Suchy lód”.

W miesiącach styczniu i lutym  przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pory roku zimy, bezpiecznych zabaw i sportów zimowych, dokarmiania zwierząt w czasie zimy, Dnia Babci i Dziadka oraz Karnawału.

Marzec 2017

 • 6 marca dzieci z grupy Sów i Wiewiórek były w Szkole Podstawowej nr 39, gdzie obejrzały bajkę pt.: „Kopciuszek”  w wykonaniu uczniów  kl. VI.
 • 6 marca zorganizowano w naszym przedszkolu Dzień Otwarty dla dzieci, które od września będą chodziły do naszego przedszkola. Były zabawy ruchowe przy muzyce wraz z rodzicami, które prowadził Krasnal Hałabała, przygotowano zajęcia plastyczne.
 • 9 marca odwiedziła nasze przedszkole pani stomatolog, która przeprowadziła dla dzieci prelekcję nt. profilaktyki jamy ustnej. Utrwalono zasady prawidłowego szczotkowania zębów.
 • 15 marca grupa Sów i Krasnali odbyła pieszą wycieczkę do Miejskiej Biblioteki, Filii nr 9 w Częstochowie, gdzie dzieci miały okazję do zwiedzenia zaplecza z księgozbiorem oraz wysłuchały bajek czytanych przez panie bibliotekarki.
 • 17 marca zorganizowano w naszym przedszkolu dla wszystkich dzieci Dzień Tańca i Muzyki. Poprzez zabawy muzyczne ilustrowane ruchem rozbudzano w dzieciach zainteresowania muzyczne na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem.
 • 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody przeprowadzono dla przedszkolaków prelekcję na temat oszczędzania wody oraz wpływu wody na zdrowie. Dzieci obejrzały film edukacyjny pt.: „Niezwykła podróż kropelki” oraz wszyscy degustowali wodę.
 • 24 marca dzieci ze wszystkich grup wiekowych odbyły wycieczkę autokarową do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza, gdzie obejrzały przedstawienie „Być sobą” przygotowane przez tutejszych pensjonariuszy.
 • 28 marca przedszkolaki wzięły udział w zorganizowanych zabawach i konkursach muzyczno-ruchowych  z okazji urodzin Krasnala Hałabały (Dzień Patrona).

 

Kwiecień 2017

 • 3 kwietnia w grupie Muchomorków zostały przeprowadzone zajęcia „Moje emocje” przez pracowników PPPP nr3 w Cz-wie.
 • 5 kwietnia dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielkami zaprosiły rodziców na spotkanie wielkanocne. Przedszkolaki zaprezentowały programy artystyczne o tematyce wielkanocnej. Podsumowaniem uroczystości było wspólne z rodzicami wykonanie świątecznych: zajączków, pisanek, koszyczków itp.
 • 7 kwietnia dzieci z grup Wiewiórek i Sów odbyły wycieczkę  do biblioteki RODN WOM w Cz-wie, gdzie w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, zaproszeni goście min. mł. bryg. Dariusz Andryszkiewicz – rzecznik prasowy Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej czytał dzieciom bajki
 • 10 kwietnia w grupie Muchomorków zostały przeprowadzone zajęcia „Trudne emocje” przez pracowników PPPP nr3 w Cz-wie.
 • 19 kwietnia w grupie Muchomorków odbyły się warsztaty ekologiczne w ramach projektu „Czysta Częstochowa – segregacja odpadów jest dziecinnie łatwa”. Dzieci wykonały zabawki dydaktyczne z odpadów
 • 24 kwietnia zorganizowano w naszej placówce międzyprzedszkolny konkurs recytatorski dla dzieci 5 i 6-letnich pod nazwą MAŁY TATRZYK. Dzieci biorące udział prezentowały dowolne wiersze, scenki lub skecze z podziałem na role. Patronat objęła Miejska Biblioteka, Filia nr 9 w Cz-wie
 • 25 kwietnia zorganizowano dla dzieci ze wszystkich grup wiekowych wyjście do Teatru im. A. Mickiewicza  w Częstochowie na spektakl pt.: „Jaś i Małgosia”.

Lubimy nowinki i ciekawostki prezentowane na warsztatach z fizyki. Już odbyły się następujące:

 • „Dziwy w jajku” (08.03.2017);
 • „Optyka” (26.04.2017).

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

v     Artystyczny „Marzanna – Muzeum odwołuje zimę” zorganizowany przez Muzeum Częstochowskie;

v     Muzyczny - „Uśmiechnięta nutka” (27.04.17) zorg. przez SP 39 w Cz-wie, gdzie grupa Wiewiórek zajęła I miejsce;

v     Plastyczno-fotograficzny „Zwierzaki - słodziaki” zorganizowany przez MDK w Chorzowie.

W naszym przedszkolu działa Klub Aktywnego Rodzica:

 • 16.03.2017r. odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez mamę Oksanki z grupy Muchomorków, podczas których dzieci wraz z rodzicami malowały na porcelanie.

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

 • pogadanka dot. bezp. zachowań w czasie zimowych roztopów;
 • pogadanka na temat zachowania zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki autokarowej.

W marcu  i w kwietniu   przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pory roku wiosny, dbania o środowisko, poznały ciekawostki i tradycje wielkanocne.

 

Maj 2017

 • 12 maja w naszym przedszkolu odbył się „Pokaz gadów” w ramach zajęć edukacyjnych „Żywa przyroda wokół nas”. Okazy były bardzo interesujące.
 • 12 maja dzieci z grupy Muchomorków były na spacerze w parku jasnogórskim, gdzie oglądały planetarium, zegar słoneczny i altanę koncertową.
 • 17 i 24 maja w grupie Krasnali odbyły się zajęcia plastyczne, prowadzone przez pracowników Miejskiej Biblioteki, Filii nr 9, podczas których dzieci wykonały serca i zakładki do książek techniką decoupage.
 • 18 i 25 maja dzieci wszystkich grup wiekowych zaprezentowały programy artystyczne z okazji „Dnia Rodziny”. Następnie dzieci złożyły rodzicom życzenia i wręczyły upominki.
 • 26 i 30 maja  na terenie przedszkola w grupie Sów i Muchomorków odbyły się zajęcia czytelnicze pt.: „Podróż do krainy bajek” zorganizowane przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN WOM w Częstochowie.
 • 29 maja z okazji Dnia Dziecka wszystkie dzieci z przedszkola uczestniczyły w zajęciach sportowo-rekreacyjnych na stadionie przy ul. Loretańskiej, zorganizowanych przez Klub sportowy SKRA w Częstochowie.
 • 30 maja dzieci z grupy Wiewiórek były na zajęciach w Muzeum Częstochowskim, gdzie miały okazję zobaczyć osobliwości botaniczne okolic Częstochowy.

 

Czerwiec 2017

 • 5 czerwca odbyła się wycieczka autokarowa do Żarek. Dzieci wzięły udział  w warsztatach artystycznych w pracowni ETNO, podczas których samodzielnie malowały drewniane figurki.           Następnie w pizzerii dzieci własnoręcznie przygotowały pizze, które po wypieczeniu degustowały.
 • 7 czerwca grupa Muchomorków wybrała się na spacer po parku jasnogórskim, gdzie oglądały kompozycje roślinne.
 • 7 czerwca dzieci z grupy Wiewiórek oglądały przedstawienie pt.: „Być sobą” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych  z Częstochowy. Następnie wykonały pracę plastyczną „Rybka”.
 • 9 czerwca dzieci z grupy Muchomorków wzięły udział  w obchodach „Miejskiego Dnia Inteligentnej Energii” na Placu Biegańskiego, gdzie uczestniczyły w zabawach, eksperymentach i doświadczeniach naukowych. Następnie spacerowały w alejach rozpoznając Ratusz, Kościół Św. Jakuba i Jasną Górę.
 • 12 czerwca  odbył się w przedszkolu Dzień Adaptacyjny dla dzieci nowoprzyjętych do grupy 3-latków. Były wesołe zabawy i pląsy przy muzyce, dzieci miały okazję zapoznać się z salą zajęć i zabaw oraz pobawić się w przedszkolu z Krasnalem Hałabałą. Były zajęcia plastyczne oraz spacer z maskotką węża po ogrodzie przedszkolnym.
 • 21 czerwca grupa Krasnali odbyła pieszą wycieczkę na dworzec kolejowy, gdzie dzieci oglądały parowozy – zabytki techniki.
 • 21 i 22 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie starszaków, gdzie 6-latki zaprezentowały piękny program artystyczny, otrzymały pamiątkowe zdjęcia i upominki. Na koniec podano pyszny tort.

 

W miesiącach maju i czerwcu przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się do przynależności narodowej, bezpieczeństwa na drodze, omawiały tematykę związaną                z aktualną porą roku- wiosną i latem, z najbliższą rodziną  i ze zbliżającymi się wakacjami.

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

 • Artystyczny „Zwierzaki - słodziaki” zorg. MDK   w Chorzowie.
 • Plastyczny „Moja ulubiona bajka” org. MP 26 i Miejska Biblioteka Publiczna,        Filia nr 9 w Częstochowie.
 • Plastyczny „Piękno majowej łąki” org. MP 3.

 

 

Rok szkolny 2015/2016

 

     Wrzesień 

 • We wrześniu odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zostali oni zapoznani z organizacją pracy przedszkola oraz min. z Podstawą Programową, koncepcją pracy przedszkola oraz rocznym planem pracy.
 • Ładna pogoda pozwoliła dzieciom na częste spacery i zabawy w ogrodzie, a nasi najmłodsi - Krasnale dzielnie spacerują z maskotką węża, chętnie korzystamy z ogrodowej altanki.
 • We wrześniu odbyły się przesiewowe badania logopedyczne we wszystkich grupach wiekowych.
 • 14 września grupy Muchomorków, Wiewiórek i Sów odbyły pieszą wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie, gdzie obserwowały  ruch drogowy – samochodów i pieszych oraz zostały zapoznane     z bezpiecznymi zasadami przechodzenia przez ulicę.
 • 18 września w grupie Muchomorków odbyła się pogadanka na temat grzybów jadalnych i trujących oraz zachowania zasad bezpieczeństwa.
 • 23 września obchodziliśmy „Witaminkowy Dzień”, podczas którego dzieci prezentowały wiersze, rymowanki i piosenki, rozwiązywały zagadki. Na koniec wszyscy degustowali pyszny sok marchewkowo-jabłkowy wykonany przez  panie kucharki.
 • 25 września grupa wiewiórek odbyła wycieczkę pieszą na pobliskie targowisko. Dzieci oglądały i nazywały warzywa i owoce. Niektóre zakupiono do kącika przyrody.
 • 29 września wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły swoje święto „Dzień Przedszkolaka”. W związku z tym w naszym ogrodzie przedszkolnym odbył się „Piknik rodzinny”. Były dmuchańce, trampolina i pyszne ciasta pieczone przez rodziców. Czas umilił występ przedszkolaków. Wszyscy świetnie się bawili.

 

Październik 

 • 5  października grupa Wiewiórek odbyła pieszą wycieczkę do parku. Dzieci spacerowały alejkami, nazywały drzewa, zbierały liście, które umieszczono w klasowym kąciku przyrody.
 • 6 października dzieci z grupy Muchomorków, Wiewiórek i Sów uczestniczyły w wycieczce autokarowej do „Czarodziejskiej zagrody” – Pracowni Ceramiki i Sztuk Wszelakich w Kuźnicy Starej, gdzie brały udział w warsztatach twórczych ręcznego lepienia z gliny oraz czerpania papieru. W wolnych chwilach przedszkolaki bawiły się w tutejszym ogródku. Wykonane prace dzieci można oglądać w przedszkolnej galerii.
 • 8 października grupa Wiewiórek była w Miejskiej Bibliotece Publicznej WOM na zajęciach pt.: „Kolorowa biblioteka”, gdzie słuchały wierszy o kolorach, rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w „kolorowych zabawach” i rysowały tęczę.
 • 19 października odbył się w przedszkolu próbny alarm ewakuacyjny. Wszystkie dzieci podczas ćwiczeń poznały sposób     i kolejność opuszczania budynku przedszkola.
 • 20 października dzieci z grupy Wiewiórek uczyły się robić zapasy na zimę w ramach tematyki „Przygotowujemy się do zimy”- wykonując kompoty z gruszek i śliwek oraz przygotowując jabłka do suszenia.
 • 21 października w grupie Sów odbyły się zajęcia ze specjalistą z PPPP nr 3 w Częstochowie, pt.: „Zabawy integrujące grupę”.
 • 23 października w grupie Krasnali dzieci wykonały „Zdrowe kanapki” w ramach wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych.
 • 27 października odwiedził nasze przedszkole Teatrzyk SKRZAT z Krakowa wystawiając bajkę pt.: „Przygody kapryśnej księżniczki”.
  28 października dzieci z grupy Sów były w Przychodni Weterynaryjnej Cztery Łapy na zajęciach pt.: „Moje zwierzę – mój przyjaciel”, gdzie wysłuchały pogadanki na temat utrzymania psa w zdrowiu i czystości, odbył się pokaz strzyżenia oraz wspólne szczotkowanie psa.

 

W miesiącach wrześniu i październiku przedszkolaki nabywały umiejętności w zakresie samoobsługi  i bezpieczeństwa na drodze, omawiały tematykę związaną z aktualną porą roku- jesienią,  z najbliższą rodziną i miejscem zamieszkania oraz rozpoznawały owoce i warzywa.

 

LISTOPAD 

 • 3 listopada we wszystkich grupach odbyły się zajęcia integracyjno - warsztatowe połączone z wykonaniem szaszłyków owocowych. Czas umilały zabawy muzyczno-ruchowe wg KLANZY.
 • 4 listopada dzieci z grupy Wiewiórek wzięły udział  w III Przeglądzie Piosenki o Zdrowiu zorganizowanym przez Sanepid  w Częstochowie.  24 listopada w MDK w Częstochowie  odbyła się Gala Rozdania Nagród na którą pojechały dzieci z grupy Wiewiórek i Sów. Piosenka zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy!
 • 10 listopada nasze przedszkole odwiedzili funkcjonariusze Miejskiej Komendy Policji w Częstochowie. Zapoznali dzieci z rolą policji w utrzymaniu porządku w ruchu drogowym, przypomniano o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach i posiadaniu elementów odblaskowych.
 • 12 listopada dzieci z grupy Sów uczestniczyły w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej WOM,  nt, „Spotkanie z bajką-zabawy literackie z wykorzystaniem tablicy interaktywnej”.
 • 17 listopada dzieci z grupy Muchomorków i Wiewiórek zostały zaproszone do Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie na widowisko teatralne pt. „Słodki domek”, o tematyce prozdrowotnej.
 • 18 listopada   dzieci z grupy Muchomorków były w Przychodni Weterynaryjnej „Cztery łapy” na zajęciach „Moje zwierzę-mój przyjaciel”, gdzie wysłuchały prelekcji na temat pielęgnacji zwierząt, zwiedziły przychodnię i obejrzały pokaz strzyżenia psa.
 • 24 listopada odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zostały przedstawione i omówione wyniki obserwacji i diagnozy wstępnej.
 • 25 listopada dzieci z grupy Sów i Wiewiórek odwiedziły pobliską Szkołę Podstawową nr 39, gdzie wspólnie z uczniami klasy IIb uczestniczyły w zajęciach i zabawach integracyjnych.
 • 26 listopada odbyło się SPOTKANIE Z ABSOLWENTAMI PRZEDSZKOLA, podczas którego grupa Wiewiórek zaprezentowała program artystyczny. Były wspomnienia, wspólne zabawy i piosenki, a czas umilił słodki poczęstunek oraz prezentacja multimedialna z okresu przedszkolnego absolwentów. Uświetnieniem uroczystości był pokaz gry na wiolonczeli przez absolwentkę Zosię Wołkowicką.
 • 24 i 30 listopada mama Sandry i Wiktorii czytała dzieciom bajeczki  w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Dziękujemy!                   

        GRUDZIEŃ    

 • 2 grudnia obchodzono w przedszkolu URODZINY PLUSZOWEGO MISIA, podczas których dzieci rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki o misiu, uczestniczyły w konkursach i zabawach tanecznych. Na koniec obejrzały bajkę o Kubusiu Puchatku.
 • 4 grudnia rodzice przygotowali dla dzieci niespodziankę w postaci występu w teatrzyku kukiełkowym, w którym zaprezentowali bajkę pt. „Tymoteusz Rymcimcim”.
 • Od 7 grudnia dzieci wraz z rodzicami przystrajały przedszkolną choinkę własnoręcznie wykonanymi ozdobami.
 • 8 grudnia do naszego przedszkola zawitali aktorzy Teatrzyku Skrzat  z Krakowa i wystawili dla dzieci bajkę pt: „Przygody Krysi kaprysi”. Następnie przybył gość specjalny- Święty Mikołaj, który rozdawał dzieciom prezenty, a na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia.
 • 9 grudnia dzieci z grupy Sów wzięły udział w „Turnieju gier i zabaw ruchowych o puchar dyrektora Szkoły Podstawowej nr 39 w Cz-wie”. Dzieci z naszego przedszkola zdobyły w turnieju II miejsce.
 • 10 grudnia odwiedziły nasze przedszkole panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej WOM i przeprowadziły w grupach Sów i Wiewiórek zajęcie edukacyjne nt. „Częstochowa w książkach i albumach”. Dzieci oglądały ilustracje Częstochowy z dawnych czasów, wyszukiwały wśród zdjęć nasze zabytki oraz kolorowały karty pracy nt. Częstochowy.
 • 10 grudnia dzieci z grupy Krasnali odwiedziły pobliską Przychodnię Weterynaryjną, gdzie uczestniczyły w prelekcji dotyczącej pielęgnacji i dbania o zwierzęta domowe, poznały narzędzia pracy weterynarza.
 • 22 grudnia odbyło się uroczyste SPOTKANIE WIGILIJNE dla dzieci. Dzieci odśpiewały kolędy, dzieliły się opłatkiem między sobą  i z paniami. Na koniec zasiadły do świątecznie przystrojonego stołu i spożywały wigilijne potrawy.
 • W grudniu mama Julitki, mama Olka i tata Lilianki w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” czytali dzieciom bajeczki. Dziękujemy!
 • W grudniu w grupie Wiewiórek i Sów rozpoczęły się cykliczne zajęcia (1raz w tygodniu) w ramach programu „Przyjaciele Zippiego”.W najstarszej grupie co czwartek odbywają się zajęcia z zakresu rozwijania kompetencji matematycznych prowadzone przez specjalistę PPPP nr 3 w Częstochowie.
 • W grudniu przedszkolaki brały udział w konkursie plastycznym „Ozdoba choinkowa z odpadów”. Hania z Wiewiórek zdobyła I miejsce. Gratulacje                

W miesiącach listopadzie i grudniu  przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pór roku jesieni i zimy;  tradycji i obrzędów nawiązujących do Świąt Bożego Narodzenia  i Nowego Roku.

 

W przedszkolu działa „KLUB AKTYWNEGO RODZICA”: 

* 12 listopada zostały zorganizowane zajęcia sportowe TAI CHI CHUAN, które poprowadził tata Lucynki z Muchomorków; 

* 10 grudnia zostały zorganizowane warsztaty plastyczne prowadzone przez mamę Kingi z Wiewiórek, podczas których dzieci wraz z rodzicami wykonały oryginalną „Słoikową ozdobę bożonarodzeniową”.                                                                                                

 Prace można było podziwiać na wystawie w przedszkolnej galerii.

 

Styczeń

 • 12 stycznia dzieciom z grup Krasnali i Muchomorków zorganizowano wycieczkę autokarową do Fabryki Uśmiechu   w Częstochowie. Przedszkolaki pod opieką nauczycieli korzystały ze wszystkich urządzeń i atrakcji. Było bardzo wesoło.   
 • 15 stycznia dzieciom z grup Sów i Wiewiórek zorganizowano wycieczkę autokarową do Osikowej Doliny w Koziegłowach. Dzieci pod opieką instruktorów poznały oryginalne techniki wykorzystania różnorodnych dekoracji z naturalnych wiórków drzewa osikowego. Uczestniczyły w praktycznych zajęciach wykonując osikowe serduszka i koszyczki.
 • 27 i 28 stycznia dzieci ze wszystkich grup wiekowych przygotowały zokazji święta Babci i Dziadka wiele niespodzianek: programy artystyczne, życzenia i własnoręcznie wykonane upominki. Było bardzo miło.
 • 29 stycznia odwiedziły nasze przedszkole dzieci klas początkowych Szkoły Podstawowej nr 39 w Częstochowie. Przedszkolaki z grupy Wiewiórek przedstawiły dla zaproszonych gości inscenizację zimową pt.: „Zimo, zimo…”

 

W miesiącach styczniu i lutym  przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pory roku zimy, bezpiecznych zabaw i sportów zimowych, dokarmiania zwierząt w czasie zimy, Dnia Babci i Dziadka oraz Karnawału.

 

Luty 

 • 3 lutego odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy z udziałem zespołu muzycznego. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi – dziećmi z Domu Dziecka w Kłobucku tańczyliśmy i pląsaliśmy, były zabawy w wężyka i pociąg po różnych krajach świata. Czas zabawy umilił nam słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci miały piękne i kolorowe stroje, które pani fotograf uwieczniła na zdjęciach indywidualnych. Na koniec przekazano    na ręce wychowanków dzieci z Domu Dziecka słodycze, które zostały zebrane podczas trwającej w naszym przedszkolu akcji charytatywnej.
 • 8 lutego odwiedziły nasze przedszkole panie bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9, przy ul. Nowowiejskiego w Częstochowie. Panie czytały dzieciom następujące bajki: „Kredki”– U. Kozłowskiej, „Wróżka od zabawek”– J. Święcickiej, „Muchomorek”- P. Beręsewicza.
 • 9 lutego odwiedził nasze przedszkole teatrzyk Skrzat z Krakowa i wystawił bajkę dla dzieci pt.: „O Plastusiu co zbłądził w lesie”.
 • 11 lutego zorganizowano w naszym przedszkolu dzień aktywności muzyczno-ruchowej „Dzień Kota”. Przedszkolaki w przebraniach kotów wysłuchały hymnu z okazji Światowego Dnia Kota oraz uczestniczyły w przygotowanych konkursach i zabawach. Każda grupa wiekowa wykonała ciekawe prace plastyczne nt. „Koci świat”, które zostały wywieszone w przedszkolnej galerii
 • 12 lutego dzieci z grupy Wiewiórek wzięły udział w Festiwalu Piosenki Dziecięcej pod nazwą „Uśmiechnięta nutka”, który odbył się w SP nr  39 w Cz-wie. Piosenka w wykonaniu Kingi pt.: „Na sanki” zdobyła I miejsce, a piosenka grupowa pt.: „Już się cieszą dzieci”-  II miejsce.

 

Marzec

 • W marcu we wszystkich grupach wiekowych dzieci wraz  z nauczycielkami założyły „Zielone hodowle”, gdzie posiały wiosenne kwiaty  i bazylię, zasadziły fasolkę i cebulę. Następnie przez kilka tygodni dzieci podlewały i obserwowały wzrost roślin.
 • 15 marca dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielkami zaprosiły rodziców na spotkanie wielkanocne. Przedszkolaki zaprezentowały programy artystyczne o tematyce wielkanocnej. Podsumowaniem uroczystości było wspólne z rodzicami wykonanie przestrzennych prac plastycznych: zajączków, pisanek, koszyczków itp.
 • 16 marca odbyła się w przedszkolu lekcja żywej przyrody „Pokaz owadów”. Dzieci oglądały okazy różnych owadów oraz wysłuchały różnych ciekawostek na temat każdego z nich. Brały udział w zorganizowanych zabawach tematycznych.
 • 21 marca dzieci z grupy Sów wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Częstochowskie pod hasłem „Muzeum odwołuje zimę”. Dzieci zaprezentowały przygotowany program artystyczny oraz wykonaną w grupie Marzannę. Przedszkolaki zdobyły dyplom za udział w konkursie.
 • 23 marca dzieci z grupy Muchomorków odbyły pieszą wycieczkę do świetlicy środowiskowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Nowowiejskiego w Częstochowie, gdzie obejrzały wystawę pt.: „Marzanny”, a na koniec mogły wybrać sobie po jednej  na pamiątkę.

 

Kwiecień

 • 11 kwietnia dzieci z grupy Wiewiórek wzięły udział  w II Miejskim Konkursie pod nazwą „Recepta na zdrowie”, zorganizowanym przez Wydział Edukacji i Wydział Zdrowia, Szkołę Podstawową nr 12, SOD i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Dzieci zaprezentowały program artystyczny  o tematyce zdrowotnej pt.: „Chcemy żyć zdrowo”.
 • 12 kwietnia nauczycielki z naszego przedszkola zorganizowały dla przedszkolaków konkurs recytatorsko-logopedyczny  pt.: „W zoo”. Przedszkolaki recytowały wiersze J. Brzechwy. Urozmaiceniem konkursu było uczestnictwo dzieci w zabawach muzyczno-ruchowych według metody KLANZA oraz  w zorganizowanych zabawach dydaktycznych.
 • 13 kwietnia dzieci z grupy Sów i Wiewiórek wysłuchały prelekcji zorganizowanej przez Agencję Rozwoju i Edukacji na temat segregowania odpadów. Dzieci obejrzały film edukacyjny  pt.: „Segregujesz-zyskujesz”.
 • 15 kwietnia dzieci z grup Sów i Wiewiórek w ramach realizowanego programu „Przyjaciele Zippiego” oraz tematyki „Radzenie sobie ze zmianą i stratą” wyszły pod pomnik poległych, gdzie zapaliły znicze.
 • 21 kwietnia dzieci z grupy Sów i Wiewiórek były w Szkole Podstawowej nr 39, gdzie obejrzały anglojęzyczną bajkę w wykonaniu uczniów  kl. V oraz uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem słówek w języku angielskim.
 • 25 kwietnia grupa Wiewiórek odbyła pieszą wycieczkę do Miejskiej Biblioteki, Filia nr 9 w Częstochowie, gdzie dzieci miały okazję do zwiedzenia zaplecza z księgozbiorem oraz wysłuchały bajek czytanych przez panie bibliotekarki.

 

W marcu  i w kwietniu   przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pory roku wiosny, dbania o środowisko, poznały ciekawostki i tradycje wielkanocne.

 

Maj

 • 4 maja zorganizowano w naszym przedszkolu dzień aktywności muzyczno-ruchowej DZIEŃ ŻABY. W dniu zielonym hasłem przewodnim było: „Grasz w zielone – gram, masz zielone mam”. Dzieci uczestniczyły w zabawach, rozwiązywały zagadki, układały puzzle, śpiewały piosenki. Na koniec wszystkie grupy obejrzały bajkę pt.: „Zielony rycerz”.
 • 9 maja dzieci z grupy Sów zostały zaproszone do Biblioteki Publicznej filia nr 9, gdzie odbyła się lekcja edukacyjna. Dzieci słuchały bajek czytanych przez panią bibliotekarkę, zwiedziły bibliotekę. Przeprowadzono pogadankę nt. poszanowania książek. Na koniec przedszkolaki wykonały ilustracje.
 • 19 i 20 maja dzieci wszystkich grup wiekowych zaprezentowały programy artystyczne z okazji „Dnia Rodziny”. Następnie złożyły rodzicom życzenia i wręczyły upominki.
 • 24 maja   dzieci z grupy Wiewiórek były w Przychodni Weterynaryjnej „Cztery łapy” na zajęciach „Moje zwierzę-mój przyjaciel”, gdzie wysłuchały prelekcji na temat pielęgnacji zwierząt, zwiedziły przychodnię i obejrzały pokaz strzyżenia psa.

 

Czerwiec

 • 1 czerwca odbyła się wycieczka autokarowa do „Owczarkowej zagrody” w Wąsoszu, gdzie zorganizowano dzieciom zwiedzanie mini ZOO,  zabawy ruchowe na powietrzu  i pyszny poczęstunek. Dzieci wzięły udział  w warsztatach artystycznych, podczas których  samodzielnie wykonały z siana „Pana Marchewkę”.
 • 9 czerwca w grupie Sów i Wiewiórek odbyły się warsztaty psychologiczno – pedagogiczne pt.: „Cool – minacja zdrowia, radości i sukcesów”.
 • 10 czerwca grupy Krasnali i Muchomorków odbyły pieszą wycieczkę do Biblioteki Publicznej, filia nr 9, przy ul. Nowowiejskiego. Dzieci zwiedziły zaplecze z księgozbiorem,  poznały pracę bibliotekarza oraz sposób wypożyczania książek.
 • 14 czerwca  w naszym ogrodzie przedszkolnym odbył się „Festyn rodzinny”. Były dmuchańce, trampolina, balonowe zwierzaki, kącik fryzur, kącik malowania twarzy i paznokci, wykonywania tatuaży. Były kiełbaski z grilla oraz pyszne ciasta pieczone przez rodziców. Czas umilił występ przedszkolaków oraz animacje pań z Zumby. Wszyscy świetnie się bawili. 

W czerwcu w ramach „Klubu Aktywnego Rodzica” odbyły się warsztaty pt.: „Zabawy badawcze – eksperymenty, doświadczenia”, które poprowadziła mama Jasia z grupy Wiewiórek. Dzieci wraz z rodzicami poznały różne ciekawostki. 

W miesiącach maju i czerwcu przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się do przynależności narodowej, bezpieczeństwa na drodze, omawiały tematykę związaną  z aktualną porą roku- wiosną i latem, z najbliższą rodziną i ze zbliżającymi się wakacjami.

 

W II semestrze przedszkolaki wzięły udział w następujących konkursach: 

- międzyprzedszkolny konkurs plastyczny (MP nr 14) „Szumy, ciszki, syczki, rerki”; 

- międzyprzedszkolny konkurs plastyczny (MP nr 3) „Moja ulubiona postać z bajki”; 

- międzyprzedszkolny konkurs recytatorski (MP nr 14) „Ładnie mówię”; 

- wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny „Wiosenne zwierzątko”; 

- wewnątrzprzedszkolny konkurs recytatorsko-logopedyczny „W zoo”.