bip

Rok szkolny 2019/2020

 

Wrzesień

 

 • We wrześniu grupy Muchomorków i Krasnali zwiedzały przedszkole, poznając wszystkie pomieszczenia i sale do zajęć  i zabaw.
 • 5 - 9 września we wszystkich grupach został wprowadzony Kodeks Przedszkolaka oraz zostały założone Kąciki Wychowawcze.
 •  10 września odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zostali oni zapoznani z organizacją pracy przedszkola oraz między innymi  z Podstawą Programową, koncepcją pracy przedszkola i rocznym planem pracy.
 • Ładna, wrześniowa pogoda pozwoliła dzieciom na częste spacery i zabawy w ogrodzie, chętnie korzystamy z ogrodowej altanki, a nasze najmłodsze przedszkolaki -- Krasnale już w pierwszym tygodniu spacerowały z maskotką węża. 
 • 13 września grupa Sów brała udział w festynie na Placu Biegańskiego z okazji „Światowego Tygodnia Wody”. Były pokazy specjalistycznych urządzeń i pojazdów diagnostycznych. Dzieci brały udział w symulacjach awarii, a na koniec otrzymały pamiątkowe gadżety.
 • 16 i 17 września wszystkie grupy odbyły pieszą wycieczkę w odblaskowych kamizelkach na pobliskie skrzyżowanie, gdzie obserwowały ruch drogowy – samochodów i pieszych oraz zostały zapoznane z bezpiecznymi zasadami przechodzenia przez ulicę.
 • 20 września wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły swoje święto „Dzień Przedszkolaka”. W związku z tym dzień zaczęliśmy od odśpiewania hymnu przedszkola, a następnie spacerowaliśmy wesołym korowodem ulicami osiedla. Po powrocie wszyscy świetnie się bawili na dmuchańcu.

 

Październik 2019

 

 • 7 października grupy Muchomorków, Wiewiórek i Sów odbyły pieszą wycieczkę do parku, gdzie dzieci spacerując alejkami zbierały jesienne dary do kącika przyrody.
 • 9 października w grupie Sów odbyły się zajęcia kulinarne „Przedszkolne Kuchcikowo”, podczas których dzieci wykonały owocowe szaszłyki.
 • 10 października dzieci z grupy Sów w ramach współpracy były w SP 33 na zajęciach otwartych pt.: „Erasmus days 2019”, gdzie obejrzały prezentację multimedialną i sprawdziły swoją wiedzę na temat krajów europejskich. Na koniec otrzymały upominki.
 • 15 października odbyła się w przedszkolu prelekcja „Rozwój mowy dzieci w wieku przedszkolnym” oraz konsultacje logopedyczne dla rodziców.
 • 18 października w grupie Muchomorków odbył się pokaz multimedialny filmu edukacyjnego pt.: „Dbajmy o drzewa”.
 • 23 października w grupie Sów odbyły się zajęcia kulinarne „Przedszkolne Kuchcikowo” - dzieci wykonały owocowe jeżyki.
 • 24 października odbyło się uroczyste PASOWANIE dzieci 3 i 6-letnich dla rodziców. Dzieci zaprezentowały część artystyczną, a pani dyrektor uroczyście pasowała dzieci na Przedszkolaka i na Starszaka. Oba występy bardzo się podobały i zostały nagrodzone gromkimi brawami.
 • 25 października grupy Sów i Wiewiórek odbyły wycieczkę autokarową do Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie na bajkę pt.: „Wywrócona bajka o Kapturku”, w ramach akcji „Segregujemy śmieci” – zorganizowanej przez Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Sobuczynie.
 • 28 października grupy Sów i Wiewiórek odbyły wycieczkę patriotyczną na Plac Pamięci Narodowej oraz pod pomnik Pamięci Zesłańcom Sybiru w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Dzieci odwiedziły lokalne miejsca, uporządkowały je i zapaliły znicze.
 • 29 października odwiedził nasze przedszkole Teatrzyk SKRZAT z Krakowa wystawiając bajkę pt.: „Kapryśna księżniczka”.

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

 

v     „Nasze urodziny – sprawni czy niepełnosprawni wszyscy jesteśmy tacy sami” – konkurs plastyczny zorganizowany przez Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie. Anastazja z grupy Wiewiórek zdobyła wyróżnienie 

 

v     „Jan Paweł II w życiu naszej rodziny” – konkurs plastyczny zorganizowany przez Kuratorium Oświaty.

 

v     „Zgoda buduje – niezgoda rujnuje” – konkurs plastyczny zorganizowany przez Stowarzyszenie „Dla rodziny” w Częstochowie.

 

v     „Pod kolorowym parasolem jesieni”- IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla dzieci i młodzieży zorganizowany przez Rzeszowski Dom Kultury.

 

v     „Jesienne bukiety” – konkurs plastyczny zorganizowany przez MP 17 w Częstochowie.

 

v     „Pani Jesień liściem malowana” – konkurs plastyczny zorganizowany przez Szkołę Podstawową – Akademię SOWARD w Częstochowie.

 

 

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki np.:  pogadanka na temat zasad obowiązujących podczas wycieczek pieszych  i autokarowych.               

W miesiącach wrześniu i październiku przedszkolaki nabywały umiejętności w zakresie samoobsługi  i bezpieczeństwa na drodze, omawiały tematykę związaną z aktualną porą roku- jesienią,  z najbliższą rodziną i miejscem zamieszkania oraz rozpoznawały owoce i warzywa,  a sześciolatki poznały już następujące literki: o, a, m, e.

 

AKCJE CHARYTATYWNE

 

Nasza placówka ponownie uczestniczy w akcji – „Nakrętkowa Częstochowa” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Podaj dalej”- pomagając tym samym chorym dzieciom. Dalej będziemy zbierać nakrętki. Zbieraliśmy artykuły papiernicze dla świetlicy środowiskowej TPD i datki dla polskich rodzin z Kresów pod patronatem Towarzystwa Patriotycznego „Kresy” we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, w ramach akcji „Święty Mikołaj dla Kresów”                  

 

 

Rok szkolny 2018/2019

 

Wrzesień 

 • 5 września grupy Muchomorków i Krasnali zwiedzały przedszkole, poznając wszystkie pomieszczenia i sale do zajęć  i zabaw.
 • 11 września odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zostali oni zapoznani z organizacją pracy przedszkola oraz min;  z Podstawą Programową, koncepcją pracy przedszkola i rocznym planem pracy.
 • Ładna, wrześniowa pogoda pozwoliła dzieciom na częste spacery              i zabawy w ogrodzie, chętnie korzystamy z ogrodowej altanki, a nasi najmłodsi przedszkolacy -- Krasnale już w pierwszym tygodniu spacerowały z maskotką węża. Brawo!
 • 6 września grupa Wiewiórek zwiedziła wystawę haftów „Piękna nasza Polska cała” w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie.
 • 17 i 18 września wszystkiegrupy odbyły pieszą wycieczkę  w odblaskowych kamizelkach na pobliskie skrzyżowanie, gdzie obserwowały  ruch drogowy – samochodów i pieszych oraz zostały zapoznane z bezpiecznymi zasadami przechodzenia przez ulicę.
 • 18 września grupy Krasnali i Muchomorków oglądały filmy edukacyjne o bezpieczeństwie pt.: „Krasnal Tadzio przechodzi przez ulicę”, „Numer alarmowy 112” i „Przejście dla pieszych”.
 • 19 września wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły swoje święto „Dzień Przedszkolaka”. W związku z tym dzień zaczęliśmy wesołym korowodem ulicami osiedla. Po powrocie wykonaliśmy grupowe prace plastyczne „Przedszkolak to ja”. Na koniec wszyscy świetnie się bawili na dmuchańcu.
 • 26 września grupa Sówek odbyła wycieczkę do siedziby sanepidu, gdzie dzieci oglądały wystawę grzybów.
 • 28 września grupy Sów i Wiewiórek brały udział w festynie na Placu Biegańskiego z okazji Dnia Inteligentnej Energii. Były zabawy ruchowe z chustą animacyjną, zabawy plastyczne i malowanie twarzy.

 

Październik

 • 1  października Muchomorki obchodziły Dzień Chłopaka, a wszyscy wręczali sobie wzajemnie prezenty zorganizowane przez Radę Rodziców.
 • 3 października odbyły się warsztaty z robotyki dla dzieci 5 i 6-letnich zorganizowane przez Klub Geniusza. Dzieci budowały z klocków Lego modele różnych urządzeń i zwierząt.
 • 8 października odbyła się w przedszkolu prelekcja „Wady wymowy         u dzieci w wieku przedszkolnym” oraz konsultacje logopedyczne dla rodziców.
 • 12 października w grupie Muchomorków odbył się pokaz multimedialny filmu edukacyjnego pt.: „Przyjaciele lasu”.
 • 15 października grupa Wiewiórek odbyła pieszą wycieczkę do parku, gdzie dzieci spacerując alejkami zbierały jesienne dary przyrody.
 • 19 października w naszym przedszkolu odbył się próbny alarm przeciwpożarowy. Wypadł świetnie. Wszyscy szybciutko opuściliśmy przedszkole wyjściem ewakuacyjnym.
 • 25 października odbyły się uroczyste występy dzieci 4 i 5-letnich dla rodziców. Muchomorki wystawiły przedstawienie z okazji „100 rocznicy odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI przez Polskę”, a Wiewiórki przedstawienie pt.: „Podróż po Polsce”. Wszyscy na koniec otrzymali dyplomy Małego Patrioty. Oba występy bardzo się podobały i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Gratulujemy!
 • 26 października odbył się w przedszkolu Dzień Aktywności „Kolorowy dzień jesieni”, podczas których zorganizowano wspólne konkursy, zabawy, śpiewy i rozwiązywanie zagadek o tematyce jesiennej.
 • 29 października odwiedził nasze przedszkole Teatrzyk AMUZADO z Krakowa wystawiając bajkę pt.: „O smoku Cudaczku - Wyśmiewaczku  i Marysi”.

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

- „Laurka dla mojej ojczyzny”- konkurs plastyczny organizowany w ramach projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”.

-„Kto Ty jesteś? Polak mały”- konkurs recytatorski wewnątrzprzedszkolny.

 

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

 

- pogadanka na temat grzybów jadalnych i trujących oraz zachowania zasad bezpieczeństwa – poznanie zagrożeń płynących ze świata roślin;

- pogadanka na temat zdrowego odżywiania się i znaczenia tego, co spożywamy „Wiem co jem”.                  

W miesiącach wrześniu i październiku przedszkolaki nabywały umiejętności w zakresie samoobsługi  i bezpieczeństwa na drodze, omawiały tematykę związaną z aktualną porą roku- jesienią,  z najbliższą rodziną i miejscem zamieszkania oraz rozpoznawały owoce i warzywa,     a sześciolatki poznały już następujące literki: o, a, m, e.

 

 

 

      LISTOPAD 2018

 

 • 8 listopada w grupie Krasnali i Muchomorków odbyła się pogadanka na temat odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.
 • 8 listopada w grupie Krasnali odbyło się uroczyste PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Dzieci przedstawiły rodzicom swoje umiejętności wokalne i taneczne złożyły przysięgę, a pani dyrektor wielką kredką pasowała kolejno dzieci  na przedszkolaków.
 • 9 listopada odbył się w naszym przedszkolu apel z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, podczas którego dzieci wysłuchały pieśni patriotycznych, oglądały symbole narodowe: godło  i flagę Polski oraz obejrzały zdjęcia i wysłuchały ciekawostek na temat marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie stojąc na baczność  o godz. 11.11 odśpiewaliśmy wszyscy 4 zwrotki hymnu Polski.
 • 13 listopada  wszystkie grupy wiekowe wykonały plakaty na 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 • 14 listopada w grupie Muchomorków odbyła się pogadanka „Kto to jest patriota?”–wspólnie z dziećmi utworzono Kodeks Postaw Patriotycznych (w związku z realizacją konkursu „Przedszkole Młodych Patriotów”.
 • 14 listopada dzieci z grupy Sów i Wiewiórek odbyły wycieczkę autokarową do Muzeum Chleba w Radzionkowie, gdzie obejrzały film pt.: „Ballada o bochenku chleba”- historię chleba, jego pochodzenia  i tradycji z nim związanych; uczestniczyły w warsztatach kulinarnych  z ciastem – formowały plecione bułeczki. Zwiedziły również muzeum dawnej szkoły.
 • 16 listopada w grupie Muchomorków odbyła się pogadanka „Co oznacza być lokalnym patriotą?”
 • 22 listopada w naszym przedszkolu zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia wszystkim dzieciom w stylu RETRO. Wyszły bardzo ładnie!
 • 26 listopada dzieci z grupy Sów były w  Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie, gdzie wzięły udział w zajęciach poprowadzonych przez pracowników biblioteki nt. „Polska moja Ojczyzna”. Uczestniczyły w zabawach dydaktycznych związanych z Polską. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki o treści patriotycznej, zaprezentowały narodowy taniec – Polonez.
 • 30 listopada  odbyły się w przedszkolu „Wróżby andrzejkowe” z KLANZĄ, podczas których dzieci poznawały polskie tradycje  i obrzędy. Zaprezentowano również bajkę pt.: „Andrzejkowy wieczór”.            

 

       

 

GRUDZIEŃ 2018r.

 

 • 7 grudnia  dzieci z grupy Sów zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej nr 9 w Częstochowie, gdzie obejrzały przedstawienie mikołajkowe w wykonaniu uczniów szkoły, wzięły udział w zabawach integracyjnych i sportowo-artystycznych z okazji Mikołajek.                                                                     
  • 10 grudnia do naszego przedszkola zawitali aktorzy Teatrzyku Skrzat z Krakowa i wystawili dla dzieci bajkę pt.: „Zimowe igraszki”. Następnie przybył gość specjalny - Święty Mikołaj, który rozdawał dzieciom prezenty. Wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Było bardzo wesoło.
  • 12 grudnia dzieci z grupy Muchomorków odbyły wycieczkę pieszą  do księgarni, gdzie poznały zawód księgarza – sprzedawcy.
  • 12 grudnia dzieci z grupy Sów zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej nr 33 w Częstochowie z okazji Mikołajek, gdzie wzięły udział w zabawach sportowo – rywalizacyjnych z uczniami szkoły. Uczestniczyły też w warsztatach plastycznych wykonując Mikołaja w formie przestrzennej. Miały możliwość zwiedzenia szkoły.
  • 13 grudnia odbyły sięw naszym przedszkolu warsztaty dla dzieci  z „Pierwszej pomocy”- przeprowadzone przez ratowników medycznych. Przedszkolaki poznały zasady udzielania pierwszej pomocy  i bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. Dzieci miały możliwość poznania przyrządów medycznych oraz przypomniano numery alarmowe: 999 i 112.
  • 14 grudnia dzieci z grupy Muchomorków odbyły wycieczkę pieszą  do  Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie, gdzie zwiedziły zaplecze oraz poznały zawód bibliotekarza.     
  • 19 grudnia odbyło się uroczyste SPOTKANIE WIGILIJNE dla wszystkich dzieci. Dzieci odśpiewały kolędy, dzieliły się opłatkiem między sobą i z paniami. Na koniec zasiadły do świątecznie przystrojonego stołu, spożywały wigilijne potrawy i śpiewały kolędy.

 

             

 

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

 

ü  pogadanka na temat zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych - nigdy bez zgody            i nadzoru osób dorosłych (Muchomorki);

 

ü  pogadanka utrwalająca znajomość numerów alarmowych (Muchomorki);

 

 

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

 

v     „Przedszkole Młodych Patriotów”- wewnątrzprzedszkolny konkurs recytatorski;

 

v     „Jesteśmy Polką i Polakiem”- wewnątrzprzedszkolny konkurs pieśni patriotycznej ;

 

v     „Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej” - III edycja, org. MP nr 13 im. Krecika w Częstochowie .

 

 

 

W miesiącach listopadzie i grudniu  przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pór roku jesieni i zimy;  tradycji i obrzędów nawiązujących do Świąt Bożego Narodzenia  i Nowego Roku.

 

                                      

 

Styczeń 2019r.

 

 • W styczniu zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu zbiórkę karmy dla ptaków. Nasionka były systematycznie wsypywane do karmników na parapetach, a specjalne „batony” i słoninka zostały powieszone na drzewach w przedszkolnym ogrodzie.
 • 17 stycznia dzieci zgrupy Sów były z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie, gdzie słuchały opowiadań czytanych przez panie bibliotekarki, w ramach akcji „Czytająca biblioteka”.
 • 24 i 30 stycznia  dzieci ze wszystkich grup wiekowych przygotowały zokazji święta Babci i Dziadka wiele niespodzianek: programy artystyczne, życzenia i własnoręcznie wykonane upominki. Było bardzo miło. Nasze występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

 

 

 

Luty 2019r.

 

 •  5 lutego odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi – dziećmi z Domu Dziecka w Kłobucku tańczyliśmy i pląsaliśmy, były zabawy w wężyka i pociąg po różnych krajach świata. Czas zabawy umilił nam słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci miały piękne i kolorowe stroje, które pani fotograf uwieczniła na zdjęciach indywidualnych. Na koniec przekazano    na ręce wychowanków - dzieci z Domu Dziecka słodycze, które zostały zebrane podczas trwającej w naszym przedszkolu akcji charytatywnej.
  • 7 lutego dzieci z grupy Sów odbyły wycieczkę pieszą do Szkoły Podstawowej nr 9 w Częstochowie, gdzie wzięła udział w balu karnawałowym. Uczniowie zorganizowali również wiele zabaw integracyjnych oraz konkursów. Wszyscy dobrze się bawiliśmy!
  • W lutym jak w każdym innym miesiącu chodziliśmy na spacery dotleniające. Choć pogoda była różna to wystarczyło się odpowiednio do warunków atmosferycznych ubrać i spacerując podziwiać zimowe krajobrazy na naszym osiedlu.
  • 22 lutego został zorganizowany w naszym przedszkolu „Dzień aktywności – Kolorowa zima”. W związku z tym zorganizowano wiele konkurencji, zagadek, ustalono hasło przewodnie podczas zabaw, były zabawy muzyczno – ruchowe, a na koniec wszystkie grupy wykonały prace plastyczne na temat „Zima w kolorach”.

 

 

 

W miesiącach styczniu i lutym  przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pory roku zimy, bezpiecznych zabaw i sportów zimowych, dokarmiania zwierząt w czasie zimy, Dnia Babci  i Dziadka      oraz Karnawału.

 

 

 

Marzec 2019r.

 

 • 4, 5 i 12 marca w grupach Sów, Wiewiórek i Muchomorków kolejno odbyły się zajęcia z logopedą - „Ładnie mówię – różnicowanie głosek s - ś”.
  • 5 marca dzieci z grupy Sówek były w Szkole Podstawowej nr 39, gdzie obejrzały bajkę pt.: „Czerwony Kapturek” w wykonaniu uczniów tamtejszej szkoły.
  • 8 marca dzieci z grupy Muchomorków przy wsparciu Rady Rodziców uroczyście obchodziły Dzień Kobiet. Były życzenia i upominki.
  • 11 marca w grupie Sówek zostały przeprowadzone konsultacje  przez pracowników PPPP nr3 w Częstochowie.
  • 11 marca odwiedził nasze przedszkole Teatrzyk SKRZAT z Krakowa wystawiając bajkę pt.: „Przygody Koziołka Matołka”.
  • 14 marca dzieci z grupy Sówek były w Szkole Podstawowej nr 9, gdzie brały udział w olimpiadzie sportowej dla przedszkolaków i zajęły II miejsce. Gratulujemy!
   • 18 i 19 marca odbyła się wycieczka autokarowa do Fabryki Uśmiechu, gdzie wszystkie dzieci brały udział w zabawach zręcznościowo – wspinaczkowych, a po skończonej zabawie był słodki poczęstunek. Do przedszkola wróciliśmy zmęczeni ale z uśmiechem na ustach.
   • 21 marca dzieci ze wszystkich grup powitały wiosnę, spacerując osiedlowymi uliczkami z balonami i gałązkami forsycji w ręku, poszukując wiosny w pąkach na drzewach i krzewach, śpiewie ptaków. Po powrocie do przedszkola dzieci opowiadały o swoich spostrzeżeniach. Było wiele wrażeń.

 

 

 

Kwiecień 2019r.

 

 • 1 kwietnia w ramach akcji „Poczytaj mi przyjacielu” uczniowie II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie czytali dzieciom wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima wspaniale inscenizując treść poszczególnych utworów.
 • 3 kwietnia w grupie Sów zostały przeprowadzone przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie zajęcia plastyczne. Dzieci wykonały przepiękne akwaria z pudełek.
 • 5 kwietnia dzieci ze wszystkich grup wiekowych odbyły spacery połączone z obserwacją przyrodniczą, oglądając kwitnącą forsycję, hiacynty, żonkile, fiołki oraz rozwijające się pąki na brzozie i wierzbie płaczącej.
 • 15 kwietnia w grupie Krasnali założono „Zielone hodowle” – dzieci wysiewały nasiona rzeżuchy do pojemników. Następnie przez kolejne dni z zainteresowaniem obserwowały kiełkujące ziarenka.
  • 19 kwietnia z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkie dzieci przygotowały upominki: kurczątka, zajączki i pisanki. Następnie wszyscy składali sobie wzajemnie życzenia świąteczne.
  •  23 kwietnia dzieci z grupy Sówek były w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filii nr 9               w Częstochowie, gdzie słuchały bajek  w ramach akcji „Czytająca biblioteka”.

 

 

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

 

 

 

v     Międzyprzedszkolny konkurs logopedyczno – recytatorski „Mały Teatrzyk” – gdzie grupa Sówek zajęła I miejsce; (26.03.2019r.).

 

 

 

Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

 

ü  pogadanka o „Bezpieczeństwie w sieci” – rozmowa z dziećmi  o niebezpieczeństwach czyhających w internecie. (08.03.2019r.)

 

 

 

W marcu  i w kwietniu   przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pory roku wiosny, dbania o środowisko, poznały ciekawostki i tradycje wielkanocne.

 

 

Maj 2019r.

 

 • 7 maja dzieci z grupy Sów były z wizytą w SP nr 33 w Częstochowie, gdzie wzięły udział w katechezie poprowadzonej przez Biskupa Antoniego Długosza.
 • 14 maja dzieci z grupy Wiewiórek były na wycieczce pieszej w księgarni, gdzie poznały pracę księgarz zwiedziły budynek oraz zakupiły kilka pozycji książkowych do klasowej biblioteczki.
 • 14 maja w grupie Sów odbyły się zajęcia edukacyjne poprowadzone przez pracowników PPPP nr 3 nt. „Moje emocje”.
 • 21 czerwca w grupie Muchomorków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców z logopedą nt. „Zabawy logopedyczne – jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?”. Następnie odbyły się konsultacje indywidualne.
 • 22 i 23 maja dzieci wszystkich grup wiekowych zaprezentowały programy artystyczne z okazji „Dnia Rodziny”. Następnie dzieci złożyły rodzicom życzenia i wręczyły upominki. Było bardzo miło i uroczyście.
 • 27 czerwca w grupie Muchomorków odbyła się prezentacja multimedialna bajki pt.: „Calineczka ratuje łąkę”, w ramach prelekcji „Dlaczego warto chronić łąkę?”
 • 29 maja dzieci z grupy Sów były z wizytą w SP nr 33 w Częstochowie, gdzie wzięły udział w zajęciach integracyjnych nt. „Przyroda budzi się do życia”.
 • 30 maja grupa Muchomorków i Wiewiórek odbyła pieszą wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie na spotkanie z autorką książek dla dzieci – panią Renatą Piątkowską. Dzieci wysłuchały bajek czytanych przez samą autorkę, a następnie zakupiły kilka pozycji książkowych do klasowej biblioteczki.

 

 

 

Czerwiec 2019r.

 

 • 3 czerwca z okazji Dnia Dziecka w grupie Muchomorków zostały wręczone dzieciom upominki zorganizowane przez Radę Rodziców. Dziękujemy!
 • 13 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie starszaków, gdzie 6-latki zaprezentowały piękny program artystyczny, otrzymały pamiątkowe zdjęcia i upominki. Na koniec podano pyszny tort. Wzruszeniom nie było końca.
 • 15 czerwca w naszym ogrodzie przedszkolnym odbył się „Festyn rodzinny”. Był dmuchaniec balonowe zwierzaki, kącik fryzur, kącik malowania twarzy i paznokci, wykonywania tatuaży, malowanie na płótnie. Odbył się pokaz taekwondo, przyjechała straż pożarna i policja konna oraz zaprezentowała się sportowa grupa paramilitarna CIS z Częstochowy.  Była kawiarenka,          w której sprzedawano pyszne ciasta pieczone przez rodziców. Był też pyszny bigos i kiełbaski z grilla. Czas umiliły animacje pań z Zumby. Ponadto prowadzono aukcję różnych przedmiotów, kiermasz prac dzieci i loterię fantową. Wszyscy świetnie się bawili, a jak ktoś był spragniony to mógł skosztować napojów z saturatora zorganizowanego przez Wodociągi Częstochowskie. Wszystko świetnie się udało i zebraliśmy pieniążki na wzbogacenie placu zabaw dla dzieci w naszym ogrodzie. Wszystkim rodzicom DZIĘKUJEMY za pomoc!!!
  • 25 czerwca dzieci z grupy Wiewiórek były z wizytą  w Lecznicy dla zwierząt, gdzie miały okazję poznać pracę weterynarza oraz zwiedzić lecznicę.
  • 26 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się informacyjne zebranie z rodzicami dzieci 3-letnich przyjętych na rok szkolny 2019/2020.      
  • 27 czerwca  odbył się w przedszkolu Dzień Adaptacyjny dla dzieci nowoprzyjętych do grupy 3-latków. Były wesołe zabawy z dziećmi i ich rodzicami oraz pląsy przy dźwiękach pianina. Dzieci miały okazję zapoznać się z salą zajęć i zabaw oraz swobodnie pobawić się w przedszkolu.

 

W miesiącach maju i czerwcu przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się do przynależności narodowej bezpieczeństwa na drodze, omawiały tematykę związaną                z aktualną porą roku- wiosną i latem, z najbliższą rodziną i ze zbliżającymi się wakacjami.

 

         

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

 

 • Plastyczny „Ja i moja rodzina” – zorg. przez MP 25 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Częstochowie, czego efektem było:
  • I miejsce przez dzieci z grupy Muchomorków  w kategorii 3-4 latków;
  • I miejsce przez dzieci z grupy Sów w kategorii 5-6 latków.

 

Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

 

ü  pogadanka na temat bezpiecznych zabaw nad wodą i rozsądnego korzystania z kąpielisk (tylko pod opieką osób dorosłych); przypomnienie numerów alarmowych: 997, 998, 999, 112; (14.06.2019r.).

 

ü  pogadanka na temat ochrony przyrody „Dlaczego warto chronić łąkę?” (27.05.2019r.).

 

 

Rok szkolny 2017/2018

 

Wrzesień 

 • 5 września grupy Muchomorków i Krasnali zwiedzały przedszkole, poznając wszystkie pomieszczenia i sale do zajęć  i zabaw.
 •  7 września odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zostali oni zapoznani z organizacją pracy przedszkola oraz min;  z Podstawą Programową, koncepcją pracy przedszkola i rocznym planem pracy.
 • Ładna, wrześniowa pogoda pozwoliła dzieciom na częste spacery i zabawy w ogrodzie, chętnie korzystamy z ogrodowej altanki, a nasze najmłodsze przedszkolaki - Krasnale już w pierwszym tygodniu spacerowały z maskotką węża. 
 • 13 i 29 września w grupie Muchomorków rodzice czytali dzieciom bajki w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
 • 19 i 25 września wszystkie grupy odbyły pieszą wycieczkę w odblaskowych kamizelkach na pobliskie skrzyżowanie, gdzie obserwowały  ruch drogowy – samochodów i pieszych oraz zostały zapoznane z bezpiecznymi zasadami przechodzenia przez ulicę.
 • 20 września wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły swoje święto „Dzień Przedszkolaka”. W związku z tym dzień zaczęliśmy wesołym korowodem ulicami osiedla. Po powrocie wykonaliśmy grupowe prace plastyczne „Przedszkolak to ja”. Na koniec wszyscy świetnie się bawili na dmuchańcu.
 • 25 września grupy: Sowy i Wiewiórki odbyły pieszą wycieczkę do parku, gdzie zbierały jesienne dary przyrody.
 • 28 września grupy: Sowy i Wiewiórki odbyły pieszą wycieczkę  na Jasną Górę, gdzie zwiedziły błonie jasnogórskie, kaplicę, skarbiec oraz obejrzały planetarium i zegar słoneczny.

 

Październik  

 • 2  października Krasnale obchodziły Dzień Chłopaka, a wszyscy chłopcy otrzymali prezenty zorganizowane przez Radę Rodziców.
 • 2 i 11 października grupy Sowy, Wiewiórki i Muchomorki odbyły wycieczkę pieszą do Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie, gdzie poznały zaplecze biblioteki, księgozbiór, regulamin korzystania z biblioteki.
 • 5 października dzieci z grupy Muchomorków i Wiewiórek odbyły pieszą wycieczkę do sklepu owocowo-warzywnego, gdzie poznały pracę sprzedawcy oraz obejrzały owoce i warzywa.
 • 9 października odbył się w przedszkolu Dzień Aktywności „Jesienne pląsy”, podczas których zorganizowano wspólne zabawy, śpiewy i rozwiązywanie zagadek o tematyce jesiennej.
 • 18 października odbyła się wycieczka autokarowa do „Stefanówki” w Szarlejce, gdzie dzieci uczestniczyły w następujących warsztatach: „Florystyczne inspiracje” oraz „Kuc Walijski – mój przyjaciel” Był słodki poczęstunek i w dobrych humorach wróciliśmy do przedszkola.
 • 23 października Muchomorki odbyły pieszą wycieczkę do parku, gdzie zbierały jesienne dary przyrody.
 • 23 października odbyły się w przedszkolu konsultacje logopedyczne dla rodziców.
 • 24 października odwiedził nasze przedszkole Teatrzyk SKRZAT z Krakowa wystawiając bajkę pt.: „Strach ma wielkie oczy”.
 • 26 października dzieci z grupy Sów zostały uroczyście pasowane na STARSZAKA oraz przedstawiły program artystyczny, a po uroczyście  złożonej przysiędze zostały pasowane przez panią dyrektor.  Było bardzo miło.
 • 27 października w grupie Sów odbyły się profilaktyczne zajęcia w ramach programu edukacyjnego „Pierwsze emocje” prowadzone przez firmę „Progres” na zlecenie Urzędu Miasta Częstochowy.

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

 

„W zabawie wszyscy jesteśmy równi” – org. Przez Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i jego rodzinie. Nasza koleżanka Lena W. zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy!

 

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

 

Pogadanka na temat grzybów jadalnych i trujących oraz zachowania zasad bezpieczeństwa – poznanie zagrożeń płynących ze świata roślin;

 

W miesiącach wrześniu i październiku przedszkolaki nabywały umiejętności w zakresie samoobsługi  i bezpieczeństwa na drodze, omawiały tematykę związaną z aktualną porą roku- jesienią,  z najbliższą rodziną i miejscem zamieszkania oraz rozpoznawały owoce i warzywa,  a sześciolatki poznały już następujące literki: o, a, m, e.

 

NAKRĘTKOWA CZĘSTOCHOWA

 

Nasza placówka w roku szkolnym 2016/2017 ponownie uczestniczyła w akcji – „Nakrętkowa Częstochowa” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Podaj dalej”- pomagając tym samym chorym dzieciom. W pażdzierniku w Urzędzie Miasta Cz-wy odbyło się uroczyste wręczenie nagród placówkom szklonym  i przedszkolnym biorącym udział w tej akcji. Nasze przedszkole zdobyło I miejsce i dostaliśmy dwa mikrofony bezprzewodowe. Dalej będziemy zbierać nakrętki, grosiki do Góry Grosza oraz artykuły papiernicze dla dzieci ze świetlicy środowiskowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, bo przecież warto pomagać!

 

LISTOPAD

 • 3 listopada w grupie SÓW odbyły się zajęcia zorg. przez Urząd Miasta Częstochowy w ramach programu edukacyjnego „Pierwsze emocje” na temat: „Wprowadzenie do profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych”.
 • 8 listopada w grupie Krasnali odbyło się uroczyste PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Dzieci przedstawiły rodzicom swoje umiejętności wokalne i taneczne złożyły przysięgę, a pani dyrektor wielką kredką pasowała kolejno dzieci  na przedszkolaków.
 • 8 listopada grupę Sówek odwiedził POLICJANT – dziadek Oksanki, który przeprowadził pouczającą rozmowę z dziećmi na temat ich bezpieczeństwa w domu  i na ulicy, pokazał mundur policyjny oraz lizaka i latarkę policyjną. Było bardzo ciekawie.
 • 9 listopada w grupie Sówek odbył  się pokaz multimedialny filmu pt. „Spacer po Częstochowie”.
 • 9 listopada dzieci z grupy Wiewiórek wystawiły inscenizację dla rodziców pt.: „Jesienny świat”.
 • 10 listopada odbył się w naszym przedszkolu apel z okazji Święta Niepodległości, podczas którego odśpiewaliśmy hymn Polski, dzieci wysłuchały pieśni patriotycznych, oglądały symbole narodowe: godło i flagę Polski oraz obejrzały zdjęcia i wysłuchały ciekawostek na temat marszałka Józefa Piłsudskiego.
 • 16 listopada  odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zostały przedstawione i omówione wyniki obserwacji i diagnozy wstępnej.
 • 16 listopada  gościli w naszym przedszkolu muzycy z Filharmonii Częstochowskiej, którzy odegrali koncert „Na ludową nutę”, zaprezentowali tańce narodowe: mazurka, krakowiaka, oberka,  kujawiaka oraz instrumenty dęte: fagot i klarnet.
 • 20 listopada dzieci z grupy Sów i Wiewiórek były w  Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie na widowisku teatralnym pt.: „Śpiąca Królewna”, wystawianym przez podopiecznych Częstochowskiego Centrum dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.

 

 • 23 listopada grupa dzieci z Muchomorków odbyła wycieczkę pieszą  na pocztę, gdzie poznała pracę listonosza oraz ludzi tam pracujących.

 

 • 23 listopada odbyło się SPOTKANIE Z ABSOLWENTAMI PRZEDSZKOLA, podczas którego grupa Wiewiórek zaprezentowała program artystyczny pt. „Jesienny świat”. Były wspomnienia, wspólne zabawy i piosenki, a czas umilił słodki poczęstunek oraz prezentacja multimedialna z okresu przedszkolnego absolwentów.
 • 27 listopada  odbył się w przedszkolu Dzień Aktywności pt.: „Wróżby andrzejkowe”, podczas których dzieci poznawały polskie tradycje  i obrzędy.             

 

     

  GRUDZIEŃ  

 • 6 grudnia mama Sandry z Sówek czytała dzieciom bajkę „O dwunastu braciach” - w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.                                                                      
 • 8 grudnia do naszego przedszkola zawitali aktorzy Teatrzyku Skrzat z Krakowa  i wystawili dla dzieci bajkę pt: „Listy do Świętego Mikołaja”. Następnie przybył gość specjalny- Święty Mikołaj, który rozdawał dzieciom prezenty.
 • 11 grudnia w grupie Sów i Wiewiórek pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie czytali dzieciom bajki pt.: „Nie ma jak w przedszkolu” w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
 • 12 grudnia dzieci z grupy Sów i Wiewiórek były na wycieczce autokarowej w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza na widowisku pt.: „Pantoflisko” wystawianym przez pensjonariuszy.
 • 13 grudnia dzieci z grupy Sów wzięły udział w festynie sportowo-artystycznym dla przedszkolaków zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 9 w Częstochowie. Była wycieczka po szkole, trening ogólnorozwojowy, przedstawienie artystyczne oraz drobne upominki.
 • 20 grudnia odbyło się uroczyste SPOTKANIE WIGILIJNE dla wszystkich dzieci. Dzieci odśpiewały kolędy, dzieliły się opłatkiem między sobą i z paniami. Na koniec zasiadły do świątecznie przystrojonego stołu, spożywały wigilijne potrawy i śpiewały kolędy.

 

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

- pogadanka na temat dbania o higienę jamy ustnej, zapobiegania próchnicy zębów, eliminowania strachu przed wizytą u stomatologa, zakończona pokazem szczotkowania zębów (Krasnale);

- pogadanka na temat zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych (nigdy bez zgody i nadzoru osób dorosłych) oraz zapoznano dzieci z numerami alarmowymi (Krasnale);

- pogadanka na temat dbania o zwierzęta domowe oraz unikania zagrożeń płynących    ze świata zwierząt  (Krasnale);

- pogadanka na temat bezpiecznego obchodzenia się ze sztucznymi ogniami i fajerwerkami – tylko pod opieką osób dorosłych! (Sowy).

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

- „Kolory jesieni”- konkurs plastyczny;

 - „Kartka bożonarodzeniowa”- konkurs plastyczny;

- „Moje miasto i ja”- konkurs fotograficzny.

Lubimy nowinki i ciekawostki prezentowane na warsztatach z fizyki.  Już odbył się następujący:

 • „Zabawy z elektromagnesem"

W miesiącach listopadzie i grudniu  przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pór roku jesieni i zimy;  tradycji i obrzędów nawiązujących do Świąt Bożego Narodzenia  i Nowego Roku.

W przedszkolu działa „KLUB AKTYWNEGO RODZICA”:

* W grudniu zostały zorganizowane warsztaty plastyczne prowadzone

przez mamę Oliwii z Sówek, podczas których dzieci wraz z rodzicami

wykonały prześliczne „Bożonarodzeniowe butelki ” techniką decoupage.                                                                                             

Prace można było podziwiać na wystawie w przedszkolnym holu. 

 

Styczeń

 • 10 stycznia odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy z udziałem zespołu muzycznego. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi – dziećmi z Domu Dziecka w Kłobucku tańczyliśmy  i pląsaliśmy, były zabawy w wężyka i pociąg po różnych krajach świata. Czas zabawy umilił nam słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci miały piękne i kolorowe stroje, które pani fotograf uwieczniła na zdjęciach indywidualnych. Na koniec przekazano na ręce wychowanków dzieci z Domu Dziecka słodycze, które zostały zebrane podczas trwającej w naszym przedszkolu akcji charytatywnej.
 • 23 stycznia dzieci z grupy Wiewiórek odbyły pieszą wycieczkę do księgarni, gdzie obserwowały pracę księgarza i oglądały poszczególne działy książkowe.
 • 18 i 25 stycznia  dzieci ze wszystkich grup wiekowych przygotowały z okazji święta Babci i Dziadka wiele niespodzianek: programy artystyczne, życzenia i własnoręcznie wykonane upominki.
 • 26 stycznia wszystkie dzieci zaprezentowały rodzicom „Jasełka”.
 • 29 stycznia dzieci z grupy Sów, Wiewiórek i Muchomorków odbyły wycieczkę pieszą po Częstochowie oglądając z bliska Pomnik Żołnierzy Poległych w Obronie Ojczyzny na Placu Pamięci Narodowej, na Placu Biegańskiego: Ratusz, świąteczną iluminację świetlną, logo Częstochowy, pomnik J. Piłsudskiego oraz szopkę, dalej dzieci spacerowały Alejami NMP, gdzie oglądały pomniki-ławeczki: poetki H. Poświatowskiej i aktora     M. Perepeczko, fontannę „Dziewczynki z gołębiami” i pomnik H. Sienkiewicza, na koniec zwiedziły szopkę bożonarodzeniową    z motywem ludowym na Jasnej Górze.

Luty

 • 5 lutego dzieci ze wszystkich grup wiekowych wspólnie wykonały elementy do makiety zamku w Bobolicach w ramach konkursu „Przedszkole z tradycjami”.
 • 8 lutego świętowaliśmy w naszym przedszkolu,przybliżając dzieciom tradycję Tłustego czwartku. W kuchni odbył się pokaz pieczenia pączków, a następie degustacja. Pączki były pyszne.
 • 14 lutego w grupie Krasnali dzieci świętując nawzajem obdarowywały się walentynkami, a następnie wykonały walentynki dla rodziców. Było bardzo miło.
 • 16 lutego dzieci z grupy Sów wykonały „Wielką Księgę Regionu – Częstochowa i okolice”, w ramach konkursu „Przedszkole z tradycjami”.
 • 20 lutego w grupie Sów odbył się pokaz multimedialny filmu edukacyjnego pt.: „Podboje kosmosu”.
 • 22 lutego dzieci z grupy Sów były w Szkole Podstawowej nr 39, gdzie zorganizowano „Turniej gier i zabaw ruchowych” o puchar dyrektora szkoły. Dzieci zajęły III miejsce.

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

 

-     „Ozdoba wielkanocna z odpadów”;

-     „Oto moja rodzina – drzewo genealogiczne”;

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

-  pogadanka na temat bezpiecznych zachowań podczas zimy, szczególnie zabaw na lodzie.

 

W miesiącach styczniu i lutym  przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pory roku zimy, bezpiecznych zabaw i sportów zimowych, dokarmiania zwierząt w czasie zimy, Dnia Babci  i Dziadka     oraz Karnawału.

 

Marzec 2018

 • 1 marca odwiedziły nasze przedszkole panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie prezentując we wszystkich grupach bajki z teatrzyku KAMISHIBAI pt.: „Szukając Marudka” i „Mój przyjaciel Kemushi”.
 • 2 marca zorganizowano w naszym przedszkolu dla wszystkich dzieci Dzień Aktywności „Spotkanie z bajkami”. Były konkursy, zagadki, śpiew, muzyka i układanie puzzli na czas.
 • 5 marca dzieci z grupy Sówek były w Szkole Podstawowej nr 33, gdzie obejrzały bajkę pt.: „Królewna Śnieżka” w wykonaniu uczniów, wzięły udział w warsztatach origami, Zumby, zajęciach plastycznych i doświadczalnych.
 • 8 marca dzieci z grupy Krasnali przy wsparciu rodziców uroczyście obchodziły Dzień Kobiet. Były życzenia i upominki.
 • 8 marca w grupie Sówek zostały przeprowadzone przez pracowników PPPP nr3 w Cz-wie zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne „Następstwo czasu – dzień i noc”.
 • 14 marca dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielkami zaprosiły rodziców na spotkanie wielkanocne. Przedszkolaki zaprezentowały programy artystyczne o tematyce wielkanocnej. Podsumowaniem uroczystości było wspólne z rodzicami wykonanie Palem Wielkanocnych.
 • 15 marca odwiedził nasze przedszkole Teatrzyk SKRZAT  z Krakowa wystawiając bajkę pt.: „Prosiaczek”.
 • 16 marca w grupie Sówek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”  mama Sandry czytała dzieciom „Legendę o Janosiku”.
 • 19 i 20 marca w grupie Sów i Wiewiórek zostały przeprowadzone zajęcia „Wspomaganie rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci” przez pracowników PPPP nr3 w Cz-wie.
 • 21 marca dzieci z grupy Sów i Wiewiórek wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Częstochowskie pod hasłem „Muzeum odwołuje zimę”. Dzieci zaprezentowały przygotowany program artystyczny oraz wykonaną w grupie Marzannę. Przedszkolaki zdobyły dyplom za udział w konkursie.
 • 22 marca w grupie Muchomorków założono „Zielone hodowle” – dzieci wysiewały nasiona ziół do pojemników.
 • 22 marca dzieci z grupy Wiewiórek były w Urzędzie Miasta na ogłoszeniu wyników konkursu „Ozdoba wielkanocna z odpadów” w ramach projektu „Czysta Częstochowa – segregacja to styl życia’. Dzieci otrzymały dyplomy za udział.
 • 29 marca w grupie Sówek zostały przeprowadzone przez pracowników PPPP nr3 w Cz-wie zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne „Części ciała , orientacja przestrzenna, kierunki lewa – prawa (ręka, noga) – orientacja przestrzenna”.

 

Kwiecień

 • 5 kwietniaw grupie Sówek zostały przeprowadzone przez pracowników PPPP nr3 w Cz-wie zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne „Orientacja w najbliższej przestrzeni i na płaszczyźnie – prawy górny, lewy dolny róg.
  • 20 kwietnia odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty „WALABIA – żywa edukacja”, podczas których dzieci mogły zobaczyć i dotknąć żywe okazy zwierząt: kangura, białego jeża, chomika, świnkę morską, królika i pilchę. Było bardzo ciekawie.
  • 11 i 24 kwietnia w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie VII LO im. M. Kopernika czytali dzieciom bajki,        min: „Śpiącą Królewnę”.
  • 25 kwietnia grupa Wiewiórek odbyła wycieczkę pieszą na Plac Biegańskiego, gdzie dzieci uczestniczyły w pokazie baniek mydlanych.
  • 25 kwietnia w grupie Sów odbyło się zebranie z rodzicami,  na którym przedstawiono i omówiono wyniki z przeprowadzonej obserwacji i diagnozy końcowej dzieci oraz przekazano rodzicom dokumenty – informacje o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.

 

Lubimy nowinki i ciekawostki prezentowane na warsztatach  z fizyki. Już odbyły się następujące:

 • „Dźwięki” (08.03.2018r.)

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

v     Artystyczny „Marzanna – Muzeum odwołuje zimę” zorganizowany przez Muzeum Częstochowskie (21.03.2018);

v     Muzyczny - „Uśmiechnięta nutka” (12.04.18) zorg. przez SP 39 w Cz-wie, gdzie grupa Sówek zajęła I miejsce;

v     Logopedyczno – recytatorski „Mały Teatrzyk” – gdzie grupa Sówek zajęła II miejsce;

v     Logopedyczno–recytatorski „Ładnie mówię” (22.03.2018);

v     Recytatorski „Wiosno, wiosenko” (21.03.2018);

 

W naszym przedszkolu działa Klub Aktywnego Rodzica:

 • 01.03.2018r. odbyły się warsztaty kulinarne prowadzone przez mamę Amelki z grupy Muchomorków, podczas których dzieci wraz z rodzicami wykonały słodkie ciasteczka..

 

Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

ü  pogadanka o zdrowym odżywianiu i znaczeniu warzyw i owoców w codziennej diecie;

ü  pogadanka o znaczeniu gimnastyki dla zdrowia.

 

W marcu  i w kwietniu   przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pory roku wiosny, dbania o środowisko, poznały ciekawostki i tradycje wielkanocne.

 

Maj

 • 10 maja grupa Muchomorków odbyła pieszą wycieczkę do Miejskiej Biblioteki, Filii nr 9 w Częstochowie, gdzie dzieci miały okazję do zwiedzenia zaplecza z księgozbiorem, wysłuchały bajek czytanych przez panie bibliotekarki oraz uczyły się wypożyczać książki.
 • 14 maja w grupie Sówek odbyły się warsztaty z zakresu „Segregacji odpadów”, prowadzone przez p. Kamila Skubiszewskiego – przedstawiciela firmy Remondis sp. zo.o.
 • 17 i 24 maja dzieci wszystkich grup wiekowych zaprezentowały programy artystyczne z okazji „Dnia Rodziny”. Następnie dzieci złożyły rodzicom życzenia i wręczyły upominki. Było bardzo miło i uroczyście.
 • 24 maja w grupie Sówek zostały przeprowadzone przez pracowników PPPP nr3 w Cz-wie zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne „Porównywanie objętości, długości i masy”.

 

Czerwiec

 • 4 czerwca z okazji Dnia Dziecka rodzice dzieci z grupy Sówek przygotowali niespodziankę. Wystawili bajkę pt.: „Czerwony Kapturek”, wspaniale i z humorem odgrywając w niej role. Dzieciom bardzo się podobało. Dziękujemy i serdecznie gratulujemy „aktorom”.
 • 7 czerwcaw naszym ogrodzie przedszkolnym odbył się „Festyn rodzinny”. Były dmuchańce, trampolina, balonowe zwierzaki, kącik fryzur, kącik malowania twarzy i paznokci, wykonywania tatuaży. Były owoce, soki i pyszne ciasta pieczone przez rodziców. Czas umiliły animacje pań z Zumby. Wszyscy świetnie się bawili.
  • 14 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie starszaków, gdzie    6-latki zatańczyły Poloneza, zaprezentowały piękny program artystyczny, otrzymały pamiątkowe zdjęcia i upominki. Na koniec podano pyszny tort. Wzruszeniom nie było końca.
  • 15 czerwca w grupie Sówek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”  mama Sandry czytała dzieciom „Bajeczki dla chłopca    i dzieweczki”.
  • 18 i 19 czerwca odbyła się wycieczka autokarowa do Fabryki Uśmiechu, gdzie wszystkie dzieci brały udział w zabawach zręcznościowo – wspinaczkowych, a po skończonej zabawie był słodki poczęstunek. Do przedszkola wróciliśmy zmęczeni,            ale z uśmiechem na ustach.
  • 20 czerwca w naszym przedszkoluodbyło się informacyjne zebranie z rodzicami dzieci 3-letnich przyjętych na rok szkolny 2018/2019.      
  • 21 czerwca  odbył się w przedszkolu Dzień Adaptacyjny dla dzieci nowoprzyjętych do grupy 3-latków. Były wesołe zabawy z dziećmi i ich rodzicami oraz pląsy przy dźwiękach pianina. Dzieci miały okazję zapoznać się z salą zajęć i zabaw oraz swobodnie pobawić się w przedszkolu.

 

W miesiącach maju i czerwcu przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się do przynależności narodowej, bezpieczeństwa na drodze, omawiały tematykę związaną               z aktualną porą roku- wiosną i latem, z najbliższą rodziną  i ze zbliżającymi się wakacjami.

W naszym przedszkolu działa Klub Aktywnego Rodzica:

 • 09.05.2018r. odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez mamę Matyldy z grupy Wiewiórek, podczas których dzieci wraz z rodzicami wykonały ramki do zdjęć z kolorowego filcu.

Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

ü  pogadanka na temat bezpiecznych zabaw nad wodą i rozsądnego korzystania z kąpielisk (tylko pod opieką osób dorosłych);

ü  pogadanka na temat zachowania bezpieczeństwa podczas wakacji, przypomnienie numerów alarmowych: 997, 998, 999, 112;

ü  pogadanka na temat bezpiecznego obchodzenia się z owadami (osy, pszczoły, szerszenie itp.) – przeciwdziałanie użądleniom.