bip

 

Rok szkolny 2017/2018

  

 

Wrzesień  

 

 • 5 września grupy Muchomorków i Krasnali zwiedzały przedszkole, poznając wszystkie pomieszczenia i sale do zajęć  i zabaw.
 •  7 września odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zostali oni zapoznani z organizacją pracy przedszkola oraz min;  z Podstawą Programową, koncepcją pracy przedszkola i rocznym planem pracy.
 • Ładna, wrześniowa pogoda pozwoliła dzieciom na częste spacery i zabawy w ogrodzie, chętnie korzystamy z ogrodowej altanki, a nasze najmłodsze przedszkolaki - Krasnale już w pierwszym tygodniu spacerowały z maskotką węża. 
 • 13 i 29 września w grupie Muchomorków rodzice czytali dzieciom bajki w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
 • 19 i 25 września wszystkie grupy odbyły pieszą wycieczkę w odblaskowych kamizelkach na pobliskie skrzyżowanie, gdzie obserwowały  ruch drogowy – samochodów i pieszych oraz zostały zapoznane z bezpiecznymi zasadami przechodzenia przez ulicę.
 • 20 września wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły swoje święto „Dzień Przedszkolaka”. W związku z tym dzień zaczęliśmy wesołym korowodem ulicami osiedla. Po powrocie wykonaliśmy grupowe prace plastyczne „Przedszkolak to ja”. Na koniec wszyscy świetnie się bawili na dmuchańcu.
 • 25 września grupy: Sowy i Wiewiórki odbyły pieszą wycieczkę do parku, gdzie zbierały jesienne dary przyrody.
 • 28 września grupy: Sowy i Wiewiórki odbyły pieszą wycieczkę  na Jasną Górę, gdzie zwiedziły błonie jasnogórskie, kaplicę, skarbiec oraz obejrzały planetarium i zegar słoneczny.

 

 

 

Październik  

 

 • 2  października Krasnale obchodziły Dzień Chłopaka, a wszyscy chłopcy otrzymali prezenty zorganizowane przez Radę Rodziców.
 • 2 i 11 października grupy Sowy, Wiewiórki i Muchomorki odbyły wycieczkę pieszą do Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie, gdzie poznały zaplecze biblioteki, księgozbiór, regulamin korzystania z biblioteki.
 • 5 października dzieci z grupy Muchomorków i Wiewiórek odbyły pieszą wycieczkę do sklepu owocowo-warzywnego, gdzie poznały pracę sprzedawcy oraz obejrzały owoce i warzywa.
 • 9 października odbył się w przedszkolu Dzień Aktywności „Jesienne pląsy”, podczas których zorganizowano wspólne zabawy, śpiewy i rozwiązywanie zagadek o tematyce jesiennej.
 • 18 października odbyła się wycieczka autokarowa do „Stefanówki” w Szarlejce, gdzie dzieci uczestniczyły w następujących warsztatach: „Florystyczne inspiracje” oraz „Kuc Walijski – mój przyjaciel” Był słodki poczęstunek i w dobrych humorach wróciliśmy do przedszkola.
 • 23 października Muchomorki odbyły pieszą wycieczkę do parku, gdzie zbierały jesienne dary przyrody.
 • 23 października odbyły się w przedszkolu konsultacje logopedyczne dla rodziców.
 • 24 października odwiedził nasze przedszkole Teatrzyk SKRZAT z Krakowa wystawiając bajkę pt.: „Strach ma wielkie oczy”.
 • 26 października dzieci z grupy Sów zostały uroczyście pasowane na STARSZAKA oraz przedstawiły program artystyczny, a po uroczyście  złożonej przysiędze zostały pasowane przez panią dyrektor.  Było bardzo miło.
 • 27 października w grupie Sów odbyły się profilaktyczne zajęcia w ramach programu edukacyjnego „Pierwsze emocje” prowadzone przez firmę „Progres” na zlecenie Urzędu Miasta Częstochowy.

 

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

 

„W zabawie wszyscy jesteśmy równi” – org. Przez Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i jego rodzinie. Nasza koleżanka Lena W. zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy!

 

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

 

Pogadanka na temat grzybów jadalnych i trujących oraz zachowania zasad bezpieczeństwa – poznanie zagrożeń płynących ze świata roślin;

 

W miesiącach wrześniu i październiku przedszkolaki nabywały umiejętności w zakresie samoobsługi  i bezpieczeństwa na drodze, omawiały tematykę związaną z aktualną porą roku- jesienią,  z najbliższą rodziną i miejscem zamieszkania oraz rozpoznawały owoce i warzywa,  a sześciolatki poznały już następujące literki: o, a, m, e.

 

NAKRĘTKOWA CZĘSTOCHOWA

 

Nasza placówka w roku szkolnym 2016/2017 ponownie uczestniczyła w akcji – „Nakrętkowa Częstochowa” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Podaj dalej”- pomagając tym samym chorym dzieciom. W pażdzierniku w Urzędzie Miasta Cz-wy odbyło się uroczyste wręczenie nagród placówkom szklonym  i przedszkolnym biorącym udział w tej akcji. Nasze przedszkole zdobyło I miejsce i dostaliśmy dwa mikrofony bezprzewodowe. Dalej będziemy zbierać nakrętki, grosiki do Góry Grosza oraz artykuły papiernicze dla dzieci ze świetlicy środowiskowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, bo przecież warto pomagać!

 

 

LISTOPAD

 

 • 3 listopada w grupie SÓW odbyły się zajęcia zorg. przez Urząd Miasta Częstochowy w ramach programu edukacyjnego „Pierwsze emocje” na temat: „Wprowadzenie do profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych”.
 • 8 listopada w grupie Krasnali odbyło się uroczyste PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Dzieci przedstawiły rodzicom swoje umiejętności wokalne i taneczne złożyły przysięgę, a pani dyrektor wielką kredką pasowała kolejno dzieci  na przedszkolaków.
 • 8 listopada grupę Sówek odwiedził POLICJANT – dziadek Oksanki, który przeprowadził pouczającą rozmowę z dziećmi na temat ich bezpieczeństwa w domu  i na ulicy, pokazał mundur policyjny oraz lizaka i latarkę policyjną. Było bardzo ciekawie.
 • 9 listopada w grupie Sówek odbył  się pokaz multimedialny filmu pt. „Spacer po Częstochowie”.
 • 9 listopada dzieci z grupy Wiewiórek wystawiły inscenizację dla rodziców pt.: „Jesienny świat”.
 • 10 listopada odbył się w naszym przedszkolu apel z okazji Święta Niepodległości, podczas którego odśpiewaliśmy hymn Polski, dzieci wysłuchały pieśni patriotycznych, oglądały symbole narodowe: godło i flagę Polski oraz obejrzały zdjęcia i wysłuchały ciekawostek na temat marszałka Józefa Piłsudskiego.
 • 16 listopada  odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zostały przedstawione i omówione wyniki obserwacji i diagnozy wstępnej.
 • 16 listopada  gościli w naszym przedszkolu muzycy z Filharmonii Częstochowskiej, którzy odegrali koncert „Na ludową nutę”, zaprezentowali tańce narodowe: mazurka, krakowiaka, oberka,  kujawiaka oraz instrumenty dęte: fagot i klarnet.
 • 20 listopada dzieci z grupy Sów i Wiewiórek były w  Miejskiej Bibliotece Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie na widowisku teatralnym pt.: „Śpiąca Królewna”, wystawianym przez podopiecznych Częstochowskiego Centrum dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.

 

 • 23 listopada grupa dzieci z Muchomorków odbyła wycieczkę pieszą  na pocztę, gdzie poznała pracę listonosza oraz ludzi tam pracujących.

 

 • 23 listopada odbyło się SPOTKANIE Z ABSOLWENTAMI PRZEDSZKOLA, podczas którego grupa Wiewiórek zaprezentowała program artystyczny pt. „Jesienny świat”. Były wspomnienia, wspólne zabawy i piosenki, a czas umilił słodki poczęstunek oraz prezentacja multimedialna z okresu przedszkolnego absolwentów.
 • 27 listopada  odbył się w przedszkolu Dzień Aktywności pt.: „Wróżby andrzejkowe”, podczas których dzieci poznawały polskie tradycje  i obrzędy.             

 

     

  GRUDZIEŃ   

 

 • 6 grudnia mama Sandry z Sówek czytała dzieciom bajkę „O dwunastu braciach” - w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.                                                                       

 

 • 8 grudnia do naszego przedszkola zawitali aktorzy Teatrzyku Skrzat z Krakowa  i wystawili dla dzieci bajkę pt: „Listy do Świętego Mikołaja”. Następnie przybył gość specjalny- Święty Mikołaj, który rozdawał dzieciom prezenty.
 • 11 grudnia w grupie Sów i Wiewiórek pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie czytali dzieciom bajki pt.: „Nie ma jak w przedszkolu” w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
 • 12 grudnia dzieci z grupy Sów i Wiewiórek były na wycieczce autokarowej w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza na widowisku pt.: „Pantoflisko” wystawianym przez pensjonariuszy.
 • 13 grudnia dzieci z grupy Sów wzięły udział w festynie sportowo-artystycznym dla przedszkolaków zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 9 w Częstochowie. Była wycieczka po szkole, trening ogólnorozwojowy, przedstawienie artystyczne oraz drobne upominki.
 • 20 grudnia odbyło się uroczyste SPOTKANIE WIGILIJNE dla wszystkich dzieci. Dzieci odśpiewały kolędy, dzieliły się opłatkiem między sobą i z paniami. Na koniec zasiadły do świątecznie przystrojonego stołu, spożywały wigilijne potrawy i śpiewały kolędy.

 

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

- pogadanka na temat dbania o higienę jamy ustnej, zapobiegania próchnicy zębów, eliminowania strachu przed wizytą u stomatologa, zakończona pokazem szczotkowania zębów (Krasnale);

- pogadanka na temat zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych (nigdy bez zgody i nadzoru osób dorosłych) oraz zapoznano dzieci z numerami alarmowymi (Krasnale);

- pogadanka na temat dbania o zwierzęta domowe oraz unikania zagrożeń płynących    ze świata zwierząt  (Krasnale);

- pogadanka na temat bezpiecznego obchodzenia się ze sztucznymi ogniami i fajerwerkami – tylko pod opieką osób dorosłych! (Sowy).

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

- „Kolory jesieni”- konkurs plastyczny;

 - „Kartka bożonarodzeniowa”- konkurs plastyczny;

- „Moje miasto i ja”- konkurs fotograficzny.

Lubimy nowinki i ciekawostki prezentowane na warsztatach z fizyki.  Już odbył się następujący:

 • „Zabawy z elektromagnesem"

W miesiącach listopadzie i grudniu  przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pór roku jesieni i zimy;  tradycji i obrzędów nawiązujących do Świąt Bożego Narodzenia  i Nowego Roku.

W przedszkolu działa „KLUB AKTYWNEGO RODZICA”:

* W grudniu zostały zorganizowane warsztaty plastyczne prowadzone

przez mamę Oliwii z Sówek, podczas których dzieci wraz z rodzicami

wykonały prześliczne „Bożonarodzeniowe butelki ” techniką decoupage.                                                                                             

Prace można było podziwiać na wystawie w przedszkolnym holu. 

 

Styczeń

 • 10 stycznia odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy z udziałem zespołu muzycznego. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi – dziećmi z Domu Dziecka w Kłobucku tańczyliśmy  i pląsaliśmy, były zabawy w wężyka i pociąg po różnych krajach świata. Czas zabawy umilił nam słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci miały piękne i kolorowe stroje, które pani fotograf uwieczniła na zdjęciach indywidualnych. Na koniec przekazano na ręce wychowanków dzieci z Domu Dziecka słodycze, które zostały zebrane podczas trwającej w naszym przedszkolu akcji charytatywnej.
 • 23 stycznia dzieci z grupy Wiewiórek odbyły pieszą wycieczkę do księgarni, gdzie obserwowały pracę księgarza i oglądały poszczególne działy książkowe.
 • 18 i 25 stycznia  dzieci ze wszystkich grup wiekowych przygotowały z okazji święta Babci i Dziadka wiele niespodzianek: programy artystyczne, życzenia i własnoręcznie wykonane upominki.
 • 26 stycznia wszystkie dzieci zaprezentowały rodzicom „Jasełka”.
 • 29 stycznia dzieci z grupy Sów, Wiewiórek i Muchomorków odbyły wycieczkę pieszą po Częstochowie oglądając z bliska Pomnik Żołnierzy Poległych w Obronie Ojczyzny na Placu Pamięci Narodowej, na Placu Biegańskiego: Ratusz, świąteczną iluminację świetlną, logo Częstochowy, pomnik J. Piłsudskiego oraz szopkę, dalej dzieci spacerowały Alejami NMP, gdzie oglądały pomniki-ławeczki: poetki H. Poświatowskiej i aktora     M. Perepeczko, fontannę „Dziewczynki z gołębiami” i pomnik H. Sienkiewicza, na koniec zwiedziły szopkę bożonarodzeniową    z motywem ludowym na Jasnej Górze.

Luty

 • 5 lutego dzieci ze wszystkich grup wiekowych wspólnie wykonały elementy do makiety zamku w Bobolicach w ramach konkursu „Przedszkole z tradycjami”.
 • 8 lutego świętowaliśmy w naszym przedszkolu,przybliżając dzieciom tradycję Tłustego czwartku. W kuchni odbył się pokaz pieczenia pączków, a następie degustacja. Pączki były pyszne.
 • 14 lutego w grupie Krasnali dzieci świętując nawzajem obdarowywały się walentynkami, a następnie wykonały walentynki dla rodziców. Było bardzo miło.
 • 16 lutego dzieci z grupy Sów wykonały „Wielką Księgę Regionu – Częstochowa i okolice”, w ramach konkursu „Przedszkole z tradycjami”.
 • 20 lutego w grupie Sów odbył się pokaz multimedialny filmu edukacyjnego pt.: „Podboje kosmosu”.
 • 22 lutego dzieci z grupy Sów były w Szkole Podstawowej nr 39, gdzie zorganizowano „Turniej gier i zabaw ruchowych” o puchar dyrektora szkoły. Dzieci zajęły III miejsce.

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

 

-     „Ozdoba wielkanocna z odpadów”;

-     „Oto moja rodzina – drzewo genealogiczne”;

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

-  pogadanka na temat bezpiecznych zachowań podczas zimy, szczególnie zabaw na lodzie.

 

W miesiącach styczniu i lutym  przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pory roku zimy, bezpiecznych zabaw i sportów zimowych, dokarmiania zwierząt w czasie zimy, Dnia Babci  i Dziadka     oraz Karnawału.

 

Marzec 2018

 • 1 marca odwiedziły nasze przedszkole panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie prezentując we wszystkich grupach bajki z teatrzyku KAMISHIBAI pt.: „Szukając Marudka” i „Mój przyjaciel Kemushi”.
 • 2 marca zorganizowano w naszym przedszkolu dla wszystkich dzieci Dzień Aktywności „Spotkanie z bajkami”. Były konkursy, zagadki, śpiew, muzyka i układanie puzzli na czas.
 • 5 marca dzieci z grupy Sówek były w Szkole Podstawowej nr 33, gdzie obejrzały bajkę pt.: „Królewna Śnieżka” w wykonaniu uczniów, wzięły udział w warsztatach origami, Zumby, zajęciach plastycznych i doświadczalnych.
 • 8 marca dzieci z grupy Krasnali przy wsparciu rodziców uroczyście obchodziły Dzień Kobiet. Były życzenia i upominki.
 • 8 marca w grupie Sówek zostały przeprowadzone przez pracowników PPPP nr3 w Cz-wie zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne „Następstwo czasu – dzień i noc”.
 • 14 marca dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielkami zaprosiły rodziców na spotkanie wielkanocne. Przedszkolaki zaprezentowały programy artystyczne o tematyce wielkanocnej. Podsumowaniem uroczystości było wspólne z rodzicami wykonanie Palem Wielkanocnych.
 • 15 marca odwiedził nasze przedszkole Teatrzyk SKRZAT  z Krakowa wystawiając bajkę pt.: „Prosiaczek”.
 • 16 marca w grupie Sówek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”  mama Sandry czytała dzieciom „Legendę o Janosiku”.
 • 19 i 20 marca w grupie Sów i Wiewiórek zostały przeprowadzone zajęcia „Wspomaganie rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci” przez pracowników PPPP nr3 w Cz-wie.
 • 21 marca dzieci z grupy Sów i Wiewiórek wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Częstochowskie pod hasłem „Muzeum odwołuje zimę”. Dzieci zaprezentowały przygotowany program artystyczny oraz wykonaną w grupie Marzannę. Przedszkolaki zdobyły dyplom za udział w konkursie.
 • 22 marca w grupie Muchomorków założono „Zielone hodowle” – dzieci wysiewały nasiona ziół do pojemników.
 • 22 marca dzieci z grupy Wiewiórek były w Urzędzie Miasta na ogłoszeniu wyników konkursu „Ozdoba wielkanocna z odpadów” w ramach projektu „Czysta Częstochowa – segregacja to styl życia’. Dzieci otrzymały dyplomy za udział.
 • 29 marca w grupie Sówek zostały przeprowadzone przez pracowników PPPP nr3 w Cz-wie zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne „Części ciała , orientacja przestrzenna, kierunki lewa – prawa (ręka, noga) – orientacja przestrzenna”.

 

Kwiecień

 • 5 kwietniaw grupie Sówek zostały przeprowadzone przez pracowników PPPP nr3 w Cz-wie zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne „Orientacja w najbliższej przestrzeni i na płaszczyźnie – prawy górny, lewy dolny róg.
  • 20 kwietnia odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty „WALABIA – żywa edukacja”, podczas których dzieci mogły zobaczyć i dotknąć żywe okazy zwierząt: kangura, białego jeża, chomika, świnkę morską, królika i pilchę. Było bardzo ciekawie.
  • 11 i 24 kwietnia w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie VII LO im. M. Kopernika czytali dzieciom bajki,        min: „Śpiącą Królewnę”.
  • 25 kwietnia grupa Wiewiórek odbyła wycieczkę pieszą na Plac Biegańskiego, gdzie dzieci uczestniczyły w pokazie baniek mydlanych.
  • 25 kwietnia w grupie Sów odbyło się zebranie z rodzicami,  na którym przedstawiono i omówiono wyniki z przeprowadzonej obserwacji i diagnozy końcowej dzieci oraz przekazano rodzicom dokumenty – informacje o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.

 

Lubimy nowinki i ciekawostki prezentowane na warsztatach  z fizyki. Już odbyły się następujące:

 • „Dźwięki” (08.03.2018r.)

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

v     Artystyczny „Marzanna – Muzeum odwołuje zimę” zorganizowany przez Muzeum Częstochowskie (21.03.2018);

v     Muzyczny - „Uśmiechnięta nutka” (12.04.18) zorg. przez SP 39 w Cz-wie, gdzie grupa Sówek zajęła I miejsce;

v     Logopedyczno – recytatorski „Mały Teatrzyk” – gdzie grupa Sówek zajęła II miejsce;

v     Logopedyczno–recytatorski „Ładnie mówię” (22.03.2018);

v     Recytatorski „Wiosno, wiosenko” (21.03.2018);

 

W naszym przedszkolu działa Klub Aktywnego Rodzica:

 • 01.03.2018r. odbyły się warsztaty kulinarne prowadzone przez mamę Amelki z grupy Muchomorków, podczas których dzieci wraz z rodzicami wykonały słodkie ciasteczka..

 

Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

ü  pogadanka o zdrowym odżywianiu i znaczeniu warzyw i owoców w codziennej diecie;

ü  pogadanka o znaczeniu gimnastyki dla zdrowia.

 

W marcu  i w kwietniu   przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pory roku wiosny, dbania o środowisko, poznały ciekawostki i tradycje wielkanocne.

 

Maj

 • 10 maja grupa Muchomorków odbyła pieszą wycieczkę do Miejskiej Biblioteki, Filii nr 9 w Częstochowie, gdzie dzieci miały okazję do zwiedzenia zaplecza z księgozbiorem, wysłuchały bajek czytanych przez panie bibliotekarki oraz uczyły się wypożyczać książki.
 • 14 maja w grupie Sówek odbyły się warsztaty z zakresu „Segregacji odpadów”, prowadzone przez p. Kamila Skubiszewskiego – przedstawiciela firmy Remondis sp. zo.o.
 • 17 i 24 maja dzieci wszystkich grup wiekowych zaprezentowały programy artystyczne z okazji „Dnia Rodziny”. Następnie dzieci złożyły rodzicom życzenia i wręczyły upominki. Było bardzo miło i uroczyście.
 • 24 maja w grupie Sówek zostały przeprowadzone przez pracowników PPPP nr3 w Cz-wie zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne „Porównywanie objętości, długości i masy”.

 

Czerwiec

 • 4 czerwca z okazji Dnia Dziecka rodzice dzieci z grupy Sówek przygotowali niespodziankę. Wystawili bajkę pt.: „Czerwony Kapturek”, wspaniale i z humorem odgrywając w niej role. Dzieciom bardzo się podobało. Dziękujemy i serdecznie gratulujemy „aktorom”.
 • 7 czerwcaw naszym ogrodzie przedszkolnym odbył się „Festyn rodzinny”. Były dmuchańce, trampolina, balonowe zwierzaki, kącik fryzur, kącik malowania twarzy i paznokci, wykonywania tatuaży. Były owoce, soki i pyszne ciasta pieczone przez rodziców. Czas umiliły animacje pań z Zumby. Wszyscy świetnie się bawili.
  • 14 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie starszaków, gdzie    6-latki zatańczyły Poloneza, zaprezentowały piękny program artystyczny, otrzymały pamiątkowe zdjęcia i upominki. Na koniec podano pyszny tort. Wzruszeniom nie było końca.
  • 15 czerwca w grupie Sówek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”  mama Sandry czytała dzieciom „Bajeczki dla chłopca    i dzieweczki”.
  • 18 i 19 czerwca odbyła się wycieczka autokarowa do Fabryki Uśmiechu, gdzie wszystkie dzieci brały udział w zabawach zręcznościowo – wspinaczkowych, a po skończonej zabawie był słodki poczęstunek. Do przedszkola wróciliśmy zmęczeni,            ale z uśmiechem na ustach.
  • 20 czerwca w naszym przedszkoluodbyło się informacyjne zebranie z rodzicami dzieci 3-letnich przyjętych na rok szkolny 2018/2019.      
  • 21 czerwca  odbył się w przedszkolu Dzień Adaptacyjny dla dzieci nowoprzyjętych do grupy 3-latków. Były wesołe zabawy z dziećmi i ich rodzicami oraz pląsy przy dźwiękach pianina. Dzieci miały okazję zapoznać się z salą zajęć i zabaw oraz swobodnie pobawić się w przedszkolu.

 

W miesiącach maju i czerwcu przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się do przynależności narodowej, bezpieczeństwa na drodze, omawiały tematykę związaną               z aktualną porą roku- wiosną i latem, z najbliższą rodziną  i ze zbliżającymi się wakacjami.

W naszym przedszkolu działa Klub Aktywnego Rodzica:

 • 09.05.2018r. odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez mamę Matyldy z grupy Wiewiórek, podczas których dzieci wraz z rodzicami wykonały ramki do zdjęć z kolorowego filcu.

Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

ü  pogadanka na temat bezpiecznych zabaw nad wodą i rozsądnego korzystania z kąpielisk (tylko pod opieką osób dorosłych);

ü  pogadanka na temat zachowania bezpieczeństwa podczas wakacji, przypomnienie numerów alarmowych: 997, 998, 999, 112;

ü  pogadanka na temat bezpiecznego obchodzenia się z owadami (osy, pszczoły, szerszenie itp.) – przeciwdziałanie użądleniom.

 

 

Rok szkolny 2016/2017

 

Wrzesień

 • 12 września najmłodszedzieci Krasnale wstąpiły w szeregi dyżurnych. Odbyły rozmowę  na temat pracy dyżurnych, poznały obowiązki dyżurnego, a następnie przystąpiły do działań praktycznych. Brawo!
 • 14 września odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zostali oni zapoznani z organizacją pracy przedszkola oraz min;  z Podstawą Programową, koncepcją pracy przedszkola  i rocznym planem pracy.
 • Ładna, wrześniowa pogoda pozwoliła dzieciom na częste spacery   i zabawy w ogrodzie, chętnie korzystamy z ogrodowej altanki.
 • 19 września wszystkiegrupy odbyły pieszą wycieczkę w odblaskowych kamizelkach na pobliskie skrzyżowanie, gdzie obserwowały  ruch drogowy – samochodów i pieszych oraz zostały zapoznane z bezpiecznymi zasadami przechodzenia przez ulicę.
 • 20 września wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły swoje święto „Dzień Przedszkolaka”. W związku z tym dzień zaczęliśmy wesołym korowodem ulicami osiedla. Po powrocie wykonaliśmy grupowe prace plastyczne „Przedszkolak to ja”.  Na koniec wszyscy świetnie się bawili na dmuchańcu.

 

Październik

 • 17  października odbyły się w naszym przedszkolu jesienne zajęcia warsztatowe dzieci z rodzicami pod hasłem „Spotkanie  z KLANZĄ”. Były zabawy muzyczno-ruchowe, masażyki  i zajęcia plastyczne, podczas których wszyscy wykonali jesienne drzewa. 
 • 19-20 października odbyła się wycieczka autokarowa do Fabryki Uśmiechu, gdzie dzieci uczestniczyły w zabawach zręcznościowo-wspinaczkowych. Był słodki poczęstunek i w dobrych humorach wróciliśmy do przedszkola.
 • 26 października w grupie Wiewiórek odbyły się zajęcia edukacyjne z pracownikami PPP nr 3 w Częstochowie na temat: „Rozwijanie kompetencji matematycznych”.
 • 27 października dzieci z grup Sów i Wiewiórek zostały uroczyście pasowane na STARSZAKA oraz przedstawiły programy artystyczne, a po uroczyście  złożonej przysiędze zostały pasowane przez panią dyrektor.  

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

-     „Kapelusz pani Jesieni”;

-     „Pani Jesień liściem malowana”;

-     „Pluszowy Miś”;

-     „Jesienne drzewo”;

-     „Mały ilustrator”.

 

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

-  pogadanka na temat grzybów jadalnych i trujących oraz zachowania zasad bezpieczeństwa – poznanie zagrożeń płynących ze świata roślin;

-  pogadanka na temat unikania zagrożeń na skutek silnego wiatru;

-  pogadanka na temat zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych;

-  pogadanka na temat dbania o zwierzęta domowe, sposobu pielęgnacji i żywienia oraz poznanie zagrożeń płynących ze świata zwierząt;

W miesiącach wrześniu i październiku przedszkolaki nabywały umiejętności w zakresie samoobsługi  i bezpieczeństwa na drodze, omawiały tematykę związaną z aktualną porą roku- jesienią,  z najbliższą rodziną i miejscem zamieszkania oraz rozpoznawały owoce i warzywa, a sześciolatki poznały już następujące literki: o, a, m, e.

 

LISTOPAD 

 

 • 2 listopada dzieci z grupy wiewiórek były pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy, gdzie zapaliły symboliczny znicz.
 • 7 listopada dzieci z grupy krasnali obejrzały przedstawienie kukiełkowe pt.: „O piesku, który szukał domu” w wykonaniu pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie.
 • 9 listopada odbyło się SPOTKANIE Z ABSOLWENTAMI PRZEDSZKOLA, podczas którego grupa Muchomorków zaprezentowała program artystyczny. Były wspomnienia, wspólne zabawy i piosenki,  a czas umilił słodki poczęstunek oraz prezentacja multimedialna z okresu przedszkolnego absolwentów.
 • 16 listopada dzieci z grupy wiewiórek odbyły pieszą wycieczkę  do pobliskiej księgarni, gdzie zapoznały się z wyglądem i działami sklepu, oglądały pozycje książkowe oraz obserwowały pracę księgarza.
 • 17 listopada odbyło się zebranie z rodzicami, na którym zostały przedstawione i omówione wyniki obserwacji i diagnozy wstępnej.
 • 21 listopada odwiedziły nasze przedszkole panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 9 w Częstochowie i zaprezentowały dzieciom Japoński Teatrzyk Kanishibai pt.: „Szukając Marudka”.
 • 24 listopada przedszkolaki oglądały bajkę pt.: „Jak Marysia mała słonko złapać chciała” wystawianą przez Teatrzyk Skrzat z Krakowa.
 • 29 listopada obchodzono w przedszkolu DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA, podczas którego dzieci rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki o misiu, uczestniczyły w konkursach i zabawach tanecznych. Na koniec wykonały prace plastyczne „Mój misio”.
 • W grupie wiewiórek co środę  odbywają się zajęcia z zakresu rozwijania kompetencji matematycznych prowadzone przez specjalistę PPPP nr 3  w Częstochowie.                 

 

  GRUDZIEŃ  

 

 • Od 5 do 9 grudnia odbył się w naszym przedszkolu kiermasz świąteczny, na którym sprzedawane były ozdoby bożonarodzeniowe własnoręcznie wykonane przez pracowników przedszkola oraz niektórych rodziców. Cały dochód zostanie przeznaczony na zakup pomocy dydaktycznych dla dzieci.
 • 6 grudnia rodzice przygotowali dla dzieci niespodziankę - teatrzyk kukiełkowy i zaprezentowali bajki pt. „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek” i „Kopciuszek”.
 • 8 grudnia do naszego przedszkola zawitali aktorzy Teatrzyku Skrzat z Krakowa i wystawili dla dzieci bajkę pt: „Gdzie się podział Święty Mikołaj”. Następnie przybył gość specjalny- Święty Mikołaj, który rozdawał dzieciom prezenty
 • 14 grudnia  dzieci z grupy "Sowy" były z wizytą w SP 39 w Częstochowie, gdzie brały udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez tamtejszych uczniów pod kierunkiem nauczyciela oraz obejrzały przedstawienie w języku angielskim pt.: „Dlaczego Mikołaj płacze?”
 • 20 grudnia odbyło się uroczyste SPOTKANIE WIGILIJNE dla dzieci. Dzieci śpiewały kolędy i dzieliły się opłatkiem. Na koniec zasiadły do świątecznie przystrojonego i spożywały wigilijne potrawy.
 • W grudniu w grupie krasnali mama Mai i mama Oliwiera w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” - czytały dzieciom bajeczki.                

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

-     „Mój ulubiony miś”- wyróżnienie;

-     „Kartka świąteczna z odpadów”- III miejsce;

-     „Szopka bożonarodzeniowa”- wyróżnienie. 

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

-  pogadanka na temat dbania o higienę jamy ustnej, zapobiegania próchnicy zębów, eliminowania strachu przed wizytą  u stomatologa, zakończona pokazem szczotkowania zębów;

-  pogadanka na temat zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych (nigdy bez zgody i nadzoru osób dorosłych) oraz przypomniano dzieciom numery alarmowe.

 

W miesiącach listopadzie i grudniu  przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pór roku jesieni i zimy;  tradycji i obrzędów nawiązujących do Świąt Bożego Narodzenia  i Nowego Roku.

 

W przedszkolu działa „KLUB AKTYWNEGO RODZICA”:

- W listopadzie zostały zorganizowane warsztaty plastyczne prowadzone przez mamę Julii K. z Wiewiórek, podczas których dzieci wraz z rodzicami wykonały „ Ozdoby choinkowe” z kolorowej masy solnej.                              

Prace można było podziwiać na choince w przedszkolnym holu. 

 

Styczeń

 • 11-12 stycznia  dzieci z wszystkich grup wiekowych przygotowały z okazji święta Babci i Dziadka wiele niespodzianek: programy artystyczne, życzenia i własnoręcznie wykonane upominki.
 • 25 stycznia podczas ferii zimowych odbył się pokaz multimedialny bajki pt.: „Krudowie”.

 

Luty

 • 3 lutego dzieci z grupy Sów i Wiewiórek odbyły pieszą wycieczkę do Częstochowskich Zakładów Graficznych, gdzie miały okazję do zwiedzenia pomieszczeń drukarni oraz zapoznania się z pracą drukarza.
 • 9 lutego dzieci z grupy Wiewiórek były w Szkole Podst. nr 39, gdzie zorganizowano zabawy i zajęcia integracyjne z uczniami klasy drugiej.
 • 14 lutego w grupie Sów odbyły się zajęcia z zakresu profilaktyki logopedycznej.
 • 15 lutego odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy z udziałem zespołu muzycznego. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi – dziećmi z Domu Dziecka w Kłobucku tańczyliśmy  i pląsaliśmy, były zabawy w wężyka i pociąg po różnych krajach świata. Czas zabawy umilił nam słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci miały piękne i kolorowe stroje, które pani fotograf uwieczniła na zdjęciach indywidualnych. Na koniec przekazano na ręce wychowawców dzieci z Domu Dziecka słodycze, które zostały zebrane podczas trwającej w naszym przedszkolu akcji charytatywnej.
 • 17 lutego dzieci z grup Sów i Muchomorków słuchały bajek: „Calineczka” i „Syrenka Warszawska” czytanych przez mamę Sandry i Wiktorii w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
 • 20 lutego odbyły się w przedszkolu warsztaty edukacyjne dla dzieci „Jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej” prowadzone przez specjalistów z Akademii Zdrowego Uśmiechu oraz kontrola stanu uzębienia dzieci i fluoryzacja.
 • 20 lutego w grupie Muchomorków odbyły się zajęcia logopedyczne  „W kuchni wszystko gra” mające na celu ćwiczenie słuchu fonematycznego.
 • 22 lutego dzieci z grupy Sów i Wiewiórek były w Szkole Podstawowej nr 39, gdzie zorganizowano „Turniej gier i zabaw ruchowych” o puchar dyrektora szkoły. Dzieci zajęły III miejsce.
 • 23 lutego odwiedził nasze przedszkole teatrzyk Skrzat z Krakowa  i wystawił bajkę dla dzieci pt.: „Zaczarowane źródełko”.

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

 • „Wesoła zima”;
 • „Maska karnawałowa”;
 • „Bezpieczny przedszkolak”.

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

 • Pogadanka na temat bezpiecznych zachowań podczas zimy;
 • Pogadanka uświadamiająca dzieciom niebezpieczeństwo mogące wynikać z kontaktów z obcymi; poznanie możliwości radzenia sobie w sytuacji zagrożenia;
 • Pogadanka zapoznająca ze sposobami radzenia sobie w sytuacji, gdy się zgubimy;
 • Pogadanka utrwalająca wiadomości związane z właściwym zachowaniem w różnych sytuacjach zagrożenia, np.: pożar, wypadek; utrwalenie numerów alarmowych.

Lubimy nowinki i ciekawostki prezentowane na warsztatach z fizyki. Odbyły się już następujące:

 • „Właściwości magnesu”;
 • „Suchy lód”.

W miesiącach styczniu i lutym  przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pory roku zimy, bezpiecznych zabaw i sportów zimowych, dokarmiania zwierząt w czasie zimy, Dnia Babci i Dziadka oraz Karnawału.

Marzec 2017

 • 6 marca dzieci z grupy Sów i Wiewiórek były w Szkole Podstawowej nr 39, gdzie obejrzały bajkę pt.: „Kopciuszek”  w wykonaniu uczniów  kl. VI.
 • 6 marca zorganizowano w naszym przedszkolu Dzień Otwarty dla dzieci, które od września będą chodziły do naszego przedszkola. Były zabawy ruchowe przy muzyce wraz z rodzicami, które prowadził Krasnal Hałabała, przygotowano zajęcia plastyczne.
 • 9 marca odwiedziła nasze przedszkole pani stomatolog, która przeprowadziła dla dzieci prelekcję nt. profilaktyki jamy ustnej. Utrwalono zasady prawidłowego szczotkowania zębów.
 • 15 marca grupa Sów i Krasnali odbyła pieszą wycieczkę do Miejskiej Biblioteki, Filii nr 9 w Częstochowie, gdzie dzieci miały okazję do zwiedzenia zaplecza z księgozbiorem oraz wysłuchały bajek czytanych przez panie bibliotekarki.
 • 17 marca zorganizowano w naszym przedszkolu dla wszystkich dzieci Dzień Tańca i Muzyki. Poprzez zabawy muzyczne ilustrowane ruchem rozbudzano w dzieciach zainteresowania muzyczne na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem.
 • 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody przeprowadzono dla przedszkolaków prelekcję na temat oszczędzania wody oraz wpływu wody na zdrowie. Dzieci obejrzały film edukacyjny pt.: „Niezwykła podróż kropelki” oraz wszyscy degustowali wodę.
 • 24 marca dzieci ze wszystkich grup wiekowych odbyły wycieczkę autokarową do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza, gdzie obejrzały przedstawienie „Być sobą” przygotowane przez tutejszych pensjonariuszy.
 • 28 marca przedszkolaki wzięły udział w zorganizowanych zabawach i konkursach muzyczno-ruchowych  z okazji urodzin Krasnala Hałabały (Dzień Patrona).

 

Kwiecień 2017

 • 3 kwietnia w grupie Muchomorków zostały przeprowadzone zajęcia „Moje emocje” przez pracowników PPPP nr3 w Cz-wie.
 • 5 kwietnia dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielkami zaprosiły rodziców na spotkanie wielkanocne. Przedszkolaki zaprezentowały programy artystyczne o tematyce wielkanocnej. Podsumowaniem uroczystości było wspólne z rodzicami wykonanie świątecznych: zajączków, pisanek, koszyczków itp.
 • 7 kwietnia dzieci z grup Wiewiórek i Sów odbyły wycieczkę  do biblioteki RODN WOM w Cz-wie, gdzie w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, zaproszeni goście min. mł. bryg. Dariusz Andryszkiewicz – rzecznik prasowy Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej czytał dzieciom bajki
 • 10 kwietnia w grupie Muchomorków zostały przeprowadzone zajęcia „Trudne emocje” przez pracowników PPPP nr3 w Cz-wie.
 • 19 kwietnia w grupie Muchomorków odbyły się warsztaty ekologiczne w ramach projektu „Czysta Częstochowa – segregacja odpadów jest dziecinnie łatwa”. Dzieci wykonały zabawki dydaktyczne z odpadów
 • 24 kwietnia zorganizowano w naszej placówce międzyprzedszkolny konkurs recytatorski dla dzieci 5 i 6-letnich pod nazwą MAŁY TATRZYK. Dzieci biorące udział prezentowały dowolne wiersze, scenki lub skecze z podziałem na role. Patronat objęła Miejska Biblioteka, Filia nr 9 w Cz-wie
 • 25 kwietnia zorganizowano dla dzieci ze wszystkich grup wiekowych wyjście do Teatru im. A. Mickiewicza  w Częstochowie na spektakl pt.: „Jaś i Małgosia”.

Lubimy nowinki i ciekawostki prezentowane na warsztatach z fizyki. Już odbyły się następujące:

 • „Dziwy w jajku” (08.03.2017);
 • „Optyka” (26.04.2017).

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

v     Artystyczny „Marzanna – Muzeum odwołuje zimę” zorganizowany przez Muzeum Częstochowskie;

v     Muzyczny - „Uśmiechnięta nutka” (27.04.17) zorg. przez SP 39 w Cz-wie, gdzie grupa Wiewiórek zajęła I miejsce;

v     Plastyczno-fotograficzny „Zwierzaki - słodziaki” zorganizowany przez MDK w Chorzowie.

W naszym przedszkolu działa Klub Aktywnego Rodzica:

 • 16.03.2017r. odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez mamę Oksanki z grupy Muchomorków, podczas których dzieci wraz z rodzicami malowały na porcelanie.

Dbając o bezpieczeństwo dzieci prowadzimy pouczające pogadanki:

 • pogadanka dot. bezp. zachowań w czasie zimowych roztopów;
 • pogadanka na temat zachowania zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki autokarowej.

W marcu  i w kwietniu   przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się min. do pory roku wiosny, dbania o środowisko, poznały ciekawostki i tradycje wielkanocne.

 

Maj 2017

 • 12 maja w naszym przedszkolu odbył się „Pokaz gadów” w ramach zajęć edukacyjnych „Żywa przyroda wokół nas”. Okazy były bardzo interesujące.
 • 12 maja dzieci z grupy Muchomorków były na spacerze w parku jasnogórskim, gdzie oglądały planetarium, zegar słoneczny i altanę koncertową.
 • 17 i 24 maja w grupie Krasnali odbyły się zajęcia plastyczne, prowadzone przez pracowników Miejskiej Biblioteki, Filii nr 9, podczas których dzieci wykonały serca i zakładki do książek techniką decoupage.
 • 18 i 25 maja dzieci wszystkich grup wiekowych zaprezentowały programy artystyczne z okazji „Dnia Rodziny”. Następnie dzieci złożyły rodzicom życzenia i wręczyły upominki.
 • 26 i 30 maja  na terenie przedszkola w grupie Sów i Muchomorków odbyły się zajęcia czytelnicze pt.: „Podróż do krainy bajek” zorganizowane przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN WOM w Częstochowie.
 • 29 maja z okazji Dnia Dziecka wszystkie dzieci z przedszkola uczestniczyły w zajęciach sportowo-rekreacyjnych na stadionie przy ul. Loretańskiej, zorganizowanych przez Klub sportowy SKRA w Częstochowie.
 • 30 maja dzieci z grupy Wiewiórek były na zajęciach w Muzeum Częstochowskim, gdzie miały okazję zobaczyć osobliwości botaniczne okolic Częstochowy.

 

Czerwiec 2017

 • 5 czerwca odbyła się wycieczka autokarowa do Żarek. Dzieci wzięły udział  w warsztatach artystycznych w pracowni ETNO, podczas których samodzielnie malowały drewniane figurki.           Następnie w pizzerii dzieci własnoręcznie przygotowały pizze, które po wypieczeniu degustowały.
 • 7 czerwca grupa Muchomorków wybrała się na spacer po parku jasnogórskim, gdzie oglądały kompozycje roślinne.
 • 7 czerwca dzieci z grupy Wiewiórek oglądały przedstawienie pt.: „Być sobą” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych  z Częstochowy. Następnie wykonały pracę plastyczną „Rybka”.
 • 9 czerwca dzieci z grupy Muchomorków wzięły udział  w obchodach „Miejskiego Dnia Inteligentnej Energii” na Placu Biegańskiego, gdzie uczestniczyły w zabawach, eksperymentach i doświadczeniach naukowych. Następnie spacerowały w alejach rozpoznając Ratusz, Kościół Św. Jakuba i Jasną Górę.
 • 12 czerwca  odbył się w przedszkolu Dzień Adaptacyjny dla dzieci nowoprzyjętych do grupy 3-latków. Były wesołe zabawy i pląsy przy muzyce, dzieci miały okazję zapoznać się z salą zajęć i zabaw oraz pobawić się w przedszkolu z Krasnalem Hałabałą. Były zajęcia plastyczne oraz spacer z maskotką węża po ogrodzie przedszkolnym.
 • 21 czerwca grupa Krasnali odbyła pieszą wycieczkę na dworzec kolejowy, gdzie dzieci oglądały parowozy – zabytki techniki.
 • 21 i 22 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie starszaków, gdzie 6-latki zaprezentowały piękny program artystyczny, otrzymały pamiątkowe zdjęcia i upominki. Na koniec podano pyszny tort.

 

W miesiącach maju i czerwcu przedszkolaki nabywały umiejętności odnoszące się do przynależności narodowej, bezpieczeństwa na drodze, omawiały tematykę związaną                z aktualną porą roku- wiosną i latem, z najbliższą rodziną  i ze zbliżającymi się wakacjami.

 

Jesteśmy kreatywni i wzięliśmy udział w następujących konkursach:

 • Artystyczny „Zwierzaki - słodziaki” zorg. MDK   w Chorzowie.
 • Plastyczny „Moja ulubiona bajka” org. MP 26 i Miejska Biblioteka Publiczna,        Filia nr 9 w Częstochowie.
 • Plastyczny „Piękno majowej łąki” org. MP 3.